Středa 28. července. Svátek má Viktor.

ČSA loni přišly o pětinu cestujících na pravidelných linkách

Investice 17.02.2015 | 12:20 0 Komentářů

Za poklesem stojí orientace na východoevropský region. Celkový počet přepravených pasažérů ale vzrostl, když se zvýšil počet pronájmů letadel.

ČSA loni přišly o pětinu cestujících na pravidelných linkách

Praha – Českým aeroliniím loni ubyla na pravidelných linkách pětina cestujících. Společnost přepravila 2,27 milionu pasažérů, dalších 722 tisíc aerolinie přepravily svými letadly pro jiné společnosti. ČTK to řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík.

Za úbytkem cestujících na vlastních linkách stojí zejména pokles poptávky po letecké dopravě ve východní Evropě v souvislosti se situací na Ukrajině a pádem ruského rublu. Právě na východoevropský region se ČSA v posledních letech orientovaly.

ČSA loni pronajímaly letadla společnostem Travel Service, Pakistan Airways, airBaltic nebo Vueling. Zatímco v roce 2013 připadala valná většina cestujících na pravidelnou přepravu, loni představoval pronájem letadel i s posádkami jiným společnostem významnou část výkonů aerolinek, uvedl Šabík. Při započtení těchto pasažérů letadla ČSA přepravila bezmála tři miliony cestujících proti 2,84 milionu rok předtím.

Pokles cestujících na pravidelných linkách do Ruska loni činil meziročně zhruba pětinu, uvedl na nedávném setkání s novináři dopravce. Větší ztráty cestujících ČSA zaznamenaly na linkách do regionálních metropolí, počet cestujících na spojích do Moskvy klesl mírněji. Až 60procentní meziroční pokles dopravce zaznamenal na linkách na Ukrajinu. Kvůli výraznému propadu poptávky ČSA loni na jaře zrušily linku do Oděsy. Propad cestujících z východoevropského regionu se odrazil i v poklesu pasažérů přestupujících v Praze na linky do západní a jižní Evropy, doplnil Šabík.

Předloni přepravily ČSA na linkách z a na ruzyňské letiště přes dva miliony cestujících, loni to bylo zhruba 1,8 milionu pasažérů. Poklesu cestujících na pravidelných linkách odpovídá i zmenšení letadlové flotily, která se meziročně snížila z 24 na 17 letadel.

Zatímco ČSA loni převedly část letadlové flotily k pronájmu pro jiné společnosti, další z tuzemských leteckých dopravců Travel Service naopak posiloval segment vlastní pravidelné přepravy provozovaný pod značkou SmartWings. Ty loni přepravily meziročně o 13,4 procenta osob více.

Celkem Travel Service vlastněný podnikateli Jiřím Šimáněm, Jaromírem Šmejkalem a Romanem Vikem za loňský rok ohlásil šestiprocentní růst počtu cestujících na 5,4 milionu. V tomto počtu jsou zahrnuti i cestující přepravení letadly Travel Service pronajatými jiným dopravcům.

ČSA prodělaly v roce 2013 téměř miliardu korun. Společnost v letní sezoně počítá s provozem celkem 17 letounů. Většina těchto kapacit by se na rozdíl od minula měla orientovat na trhy v západní Evropě. Po letech se ČSA plánují vrátit například do Anglie, létat chtějí od května do Liverpoolu. Dále na letošní sezonu ohlásily nová spojení například do Bordeaux, irského Corku nebo Osla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.