Úterý 26. října. Svátek má Erik.

ČR z EU dostala o 24,4 miliard Kč víc, než zaplatila

Makro 25.07.2019 | 16:30 0 Komentářů

V prvním pololetí Česká republika dostala z rozpočtu Evropské unie o 24,4 miliardy Kč víc, než do něj přispěla. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva financí. Minulý rok v prvním pololetí Česká republika získala z rozpočtu EU 10,4 miliardy Kč. 

Česká republika nadále zůstává čistým příjemcem peněz z EU. V prvním pololetí z rozpočtu Evropské unie Česká republika získala 53,9 miliard korun, přičemž do něj odvedla 29,6 miliard korun.

Podle posledních údajů Evropské komise z roku 2017 jsou na tom s čistým příjmem země, které vstoupily do Evropské unie ve stejném roce, jako ČR (2004), stejně nebo podobně. Země, které se podílely na zakládání EU, anebo se v ní nacházejí delší dobu, naopak do rozpočtu Evropské unie přispívají více peněz, než z něj dostanou. K těmto zemím patří Německo, Francie, Itálie nebo například Velká Británie.

Od vstupu do Evropské unie Česká republika do rozpočtu EU přispěla dohromady 595 miliardy korun, získala z něj 1,36 bilionu korun (o 765,7 miliardy korun více, než do něj odvedla).

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.