Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

ČR přijde minimálně o 20 miliard z ekologických dotací EU

Investice 22.06.2014 | 15:39 0 Komentářů

Ministerstvo životního prostředí nyní stahuje stovky „mrtvých“ projektů a naopak vyzývá nové žadatele o „rychlé dotace“.

ČR přijde minimálně o 20 miliard z ekologických dotací EU

Praha – Česká republika z evropských dotací na životní prostředí nestihne vyčerpat zhruba 20 miliard korun z celkových pěti miliard eur (asi 137 miliard Kč), které měla v nynějším programovém období k dispozici. V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle něj hrozilo, že ztráta bude větší, ministerstvo se ji nyní snaží snížit podporou rychlých projektů, které nevyžadují například stavební přípravu.

„Impotencí minulých vlád, neschopností peníze efektivně čerpat jsme dneska jasně v pozici, kdy výrazně, možná 20 miliard, a to děláme všechno, co můžeme, abychom ty peníze zachránili, nevyčerpáme,“ řekl ministr.

Peníze na ekologické projekty jsou v nynějším dotačním období k dispozici do konce příštího roku, reálně je přitom v současnosti vyčerpáno asi 70 miliard korun.

Lze nakoupit například techniku na likvidací odpadů

Česká republika z evropských dotací na životní prostředí z loňska podle Brabce asi definitivně ztratila šest miliard korun, příští rok hrozí ztráta dalších šesti miliard. V letošním roce hrozila ztráta na dotacích 14 miliard korun, podařilo se ji ale snížit na devět až deset miliard, dodal ministr.

Podle Brabce původně hrozilo, že Česko nevyčerpá celkem 30 miliard korun evropských ekologických dotací. „Já doufám, že to stáhneme třeba o těch deset miliard, ale už to bude malý zázrak,“ doplnil.

Ministerstvo se nyní snaží zrychlit čerpání tím, že stahuje stovky „mrtvých“ dotačních projektů a nahrazuje je rychlými výzvami k žádostem o dotace, které nejsou časově náročné na přípravu. Brabec zmínil zateplování budov nebo podporu pro odpadové hospodářství, kde evropské peníze můžou směřovat například na techniku na likvidaci odpadů, sběrné dvory nebo kontejnery.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.