Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

ČP odhalila za čtvrt roku 353 pojistných podvodů

Česká pojišťovna odhalila za první čtvrtrok letošního roku 353 pojistných podvodů za 97 milionů korun, přičemž za celý minulý rok odhalila 739 podvodů za 264 milionů korun.

Více než polovina pojistných podvodů se týká pojištění majetku a pojištění motorových vozidel. Růst počtu podvodů souvisí také s vichřicí Emma. Nejvíce podvodů bylo odhaleno ve středočeském kraji, v Praze a východních Čechách.

Podle světových statistik přibližně 14 % všech nahlášených pojistných případů patří do kategorie pojistných podvodů, u motorových vozidel se množství podvodů blíží až k hranici 35 %.

Čtyřiadvacetiletý vysokoškolák si začátkem února pojistil domácnost, pak odjel na několik dnů do zahraničí a po návratu zjistil, že má byt vykradený. Zmizely mu desítky drahých věcí. Mimo jiné dvě soupravy nádobí Zepter za 73 tisíc korun, dva notebooky za 70 tisíc, horské kolo za 37 tisíc korun, dále drahý televizor, DVD, kamera, sbírka známek, kožené bundy, norkový kožich, laserová kopírka, potápěčská výstroj a mobilní klimatizační jednotka. Studentovu výpověď potvrdili jeho rodiče, sestřenice s matkou, stavební technik, který dělal rekonstrukci jeho bytu, soused atd. Detektivové ČP však zjistili, že doklady a záruční listy, které předal pojišťovně, byly falešné. Tenký led pojistného podvodu se pak pod mladým mužem prolomil poté, co jeho zhrzená přítelkyně, se kterou se krátce předtím rozešel, prohlásila, že v bytě nikdy neměl skříň na kabáty, a své věci si přehazovala přes židli. Proto by nikdy nepřehlédla norkový kožich, který měl být mezi odcizenými předměty, nikdy tam neviděla ani kopírku a další věci. Soud nakonec vysokoškolákovu fantazii ocenil několikaměsíčním podmíněným trestem odnětí svobody.

Zdroj: Tisková zpráva České pojišťovny

Příklad pojistného podvodu v ČP

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.