Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

ČOI varuje před svítidlem. Při manipulaci s ním hrozí smrt

Investice 22.04.2014 | 15:44 0 Komentářů

Při manipulaci se svítidlem připojeným do zásuvky může dojít ke smrtelnému úrazu elektrickým proudem, varuje inspekce.

ČOI varuje před svítidlem. Při manipulaci s ním hrozí smrt

Praha – Česká obchodní inspekce (ČOI) nařídila stáhnout z trhu přenosné svítidlo Sahara, které se bez kabelu zapojuje přímo do elektrické zásuvky. Svítidlo bez návodu a uvedeného výrobce může svého uživatele i zabít. ČOI nahlásila svítidlo do evropské databáze nebezpečných výrobků Rapex.

Při manipulaci se svítidlem připojeným do zásuvky (například při výměně světelného zdroje) může podle ČOI dojít i při vypnutém vypínači ke kontaktu uživatele se závitem objímky pod napětím a následně ke smrtelnému úrazu elektrickým proudem. Značení výrobku navíc neodpovídá zákonným požadavkům.

Svítidlo má podobu dvoupólové vidlice s objímkou se závitem E27 a s vypínačem. Nemá kryt žárovky a vidlici je možné rozebrat. Výrobek se prodával v plastovém obalu na modrém papírovém kartonu, který nese nápis „electrical accessories“. Na zadní straně kartónu je čárový kód EAN 6985181355979.

Kde se svítidlo prodává, případně jaké množství ho je v prodeji, ČOI přesně neví. „Zmíněný výrobek se může vyskytovat kdekoli v obchodní síti v ČR, v renomovaných obchodech či řetězcích ale spíše těžko. Jedná se zjevně o přímý dovoz z Asie – bez jakéhokoli oficiálního schvalování a podobně,“ odpověděl online deníku Aktuálně.cz Jan Rottbauer, vedoucí oddělení pro komunikaci ČOI.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.