Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Coface zvyšuje rating více než 20 zemím. Varuje však před bublinami

Společnost Coface, která pravidelně sleduje platební kázeň v firem v jednotlivých regionech, vylepšila řadě zemí svůj rating. Nadále se však má na pozoru před nebezpečím “bublin”.

Ratingové hodnocení podnikatelského klimatu v jednotlivých zemích naleznete naserveru www.cofacerating.com. Coface nyní vylepšuje výhledy pro cca 20 zemí v rámci pravidelné aktualizace ratingu. Krize platební morálky, která byla nejhlubší za posledních 60 let a trvala dva roky eskalovala v rekordní počtu platebních selhání. Počet platebních selhání v prvním pololeté 2009 vzrostl o 19 %, avšak ve druhém pololetí 2009 poklesl o 40 %. Pro rok 2010 Coface předpovídá velmi pozvolné oživení ve vyspělých zemích, které zůstává křehké z důvodu nebezpečí různých “bublin“.

„Pátá globální krize platební morálky byla specifická svou hloubkou, ale ne délkou svého trvání. Jako předchozí krize skončila do 2 let. Konec krize zřejmý z poklesu počtu platebních selhání ale neznamená eliminaci všech rizik. Bubliny, které stojí na počátku všech krizí, se v současnosti mohou obnovit neuvěřitelnou rychlostí,“ vysvětluje Francois David, předseda představenstva Coface, a dodává: „ekonomika je nyní v růstové fázi a my v Coface již spolupracujeme se svými klienty na využití tohoto oživení, zvláště pak v Asii, kde je oživení nejsilnější.“

Za Coface Czech se ke změnám ratingu vyjadřuje Country Manager pro Českou Republiku Martin Růžička: Myslím, že naše podnikatelská veřejnost uvítá to, že zlepšení klimatu a statistickými úřady již avizovaný růst v některých zemích EU je rovněž podpořen praktickou zkušeností naší společnosti zaznamenávající snížení počtu neplacení.
Neznamená to ale, že by se vše rychle vracelo k normálu. Hospodářský pokles, rekordní počty bankrotů a krize odbytu v některých odvětvích přinesla jinou úroveň prodejních cen a tlaky na efektivní výrobní strukturu. Stále ještě velký počet firem se bude muset přizpůsobit této nové situaci, hledat nové příležitosti a rozhodně nečekat na záchranu v podobě levných úvěrů apod.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.