Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Co týden dá? Zisky firem, šéfka Fedu jde do Kongresu a možná i pár geopolitických hrozeb

Investice 14.07.2014 | 09:37 0 Komentářů

Fotbalový šampionát v Brazílii zdárně skončil, navíc v zásadě očekávaným výsledkem, takže obchodníci na globálních finančních trzích již nebudou rozptylováni tím, jaký padl gól či kdo koho při zápase pokousal. Mohou se tak plně soustředit na události, jež vytvářejí tržní volatilitu.

Vzhledem k tomu, že jsou před námi makroekonomická data spíše druhé kategorie, pokračující firemní výsledková sezóna by měla být tím, co bude tento týden trhům udávat tón. Nicméně bychom neměli zapomenout na pravidelné vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové v americkém Kongresu, které může být nakonec hlavním mezníkem nadcházejícího týdne. Yellenová zřejmě – nehledě na vynikající výsledky amerického trhu práce – potvrdí holubičí kurz americké centrální banky, přičemž velmi zajímavé bude i to, jak bude reagovat na případné dotazy ohledně toho, že Fed extrémně uvolněnou měnovou politikou (opět) podkopává finanční stabilitu bankovního sektoru.

A konečně, o víkendu na sebe upozornil i faktor, který měl na svědomí zhoršení dynamiky zahraničního obchodu u našich sousedů (Německa a Polska) ve druhém čtvrtletí, a tím byl ukrajinsko-ruský konflikt. Ukrajinská armáda pod novým prezidentem nyní postupuje vůči separatistů na východě země velmi nekompromisně, což až do neděle Moskva v podstatě tolerovala. Údajné zabití ruského občana při ukrajinské ofenzivě si však vyžádalo poměrně ostrou reakci ruského ministerstva zahraničí, což nám připomíná, že konflikt není zcela u konce. To se jen dostal do stínu dalších událostí, a to včetně mistrovství světa v Brazílii, jehož finále přímo na místě sledoval i sám Vladimír Putin, byť Sborná mezi finalisty vcelku nepřekvapivě nebyla.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.