CZK/€ 25.360 -0,26%

CZK/$ 23.264 -0,21%

CZK/£ 30.176 -0,24%

CZK/CHF 25.982 -0,31%

24. 02. 2010

0 komentářů

Co myslíte, může Česko zabřednout do řeckých chyb?

 


 

„Srovnání situace ČR s Řeckem není adekvátní, jak pokud jde o trendy vývoje veřejných rozpočtů, tak o celkový aktuální podíl veřejného dluhu na HDP,“ napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalý ministr financí a politik ČSSD Bohuslav Sobotka.
Řecko se v současné době potýká s vážnými finančními problémy VÍCE ZDE. Podle Sobotky se však řeckého scénáře nemusíme obávat, protože celkový veřejný dluh bude v Řecku na konci letošního roku 120 % tamního HDP, zatímco Česko vykáže s vysokou pravděpodobností celkové zadlužení 40 % HDP.
„Pan ministr Janota by proto neměl naši zemi tak často veřejně srovnávat s Řeckem. Zhoršuje to vnímání našeho státu v očích analytiků ratingových agentur, Evropské komise, zahraničních investorů i zájemců o naše státní dluhopisy,“ napsal Sobotka, který svým textem rozpoutal čtenářskou debatu o zadlužování Česka a vývoji ekonomické situace ve světě.

Celý text Bohuslava Sobotky: Česká republika není a nebude rozpočtovým „Řeckem“
Diskutující vystupující pod přezdívkou Max brzdí Sobotkův optimismus. Upozorňuje, že Sobotka podle jeho názoru v blogu nezmiňuje to podstatné: a to je neochota politiků provést nutné reformy, především penzijního systému. „Pro optimisty, kteří si myslí, že se nic neděje, jen dva ukazatele: Náklady na dluhovou službu (úroky) budou příští rok šplhat již k 100 mld. Kč. Lotyšsko mělo daleko nižší míru zadlužení než ČR a je prakticky v bankrotové situaci,“ napsal diskutující Max.#infobox

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *