Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Co dnes čekat od ECB, kdy Draghi sníží sazby hlouběji do záporu?

Banky 25.07.2019 | 13:30 0 Komentářů

Evropská centrální banka dnes pravděpodobně udělá vše pro to, aby vyslala jasný holubičí signál a na trzích nedošlo k utažení finančních podmínek (růstu výnosů, posílení eura a pádu akcií). Poslední čísla totiž potvrzují další viditelné ochlazování Německa i celého euro-klubu. Co tedy dnes můžeme od ECB čekat?

Za prvé, zásadní změny v měnové politice si pravděpodobně ECB ponechá až na září. President Draghi se ovšem v návaznosti na výsledky interního výzkumu a analýz bude snažit ukázat, že jeho zbrojní arzenál je pořád dostatečně velký a není se tedy “čeho bát”. Za druhé, důraz dnes bude kladen právě na rétoriku a na zdůraznění ochoty a připravenosti použít skutečně všechny dostupné nástroje – od dalšího snižování úrokových sazeb, přes novou vlnu kvantitativního uvolňování po změnu v dlouhodobých závazcích (forward guidance) až po sadu opatření ulehčující adaptaci bank na dlouhodobý život se zápornými sazbami. Komunikace jasně ukazující na plány přijmout sadu opatření v září bude klíčová pro to, aby trhy nebyly ve finále zklamané.
Přes 60% trhu totiž počítá s poklesem sazeb již na dnešním zasedání.  Za třetí, aby ECB podtrhla vážnost svých záměrů, může již dnes představit některá opatření ulehčující dlouhodobý život bank v prostředí záporných sazeb. Nejnovější výzkum z dílny ECB totiž potvrzuje negativní dopad záporných sazeb na ceny bankovních akcií.

Jaká může být reakce trhů? I když odložení skutečných kroků (jako poklesu sazeb) na září může část trhu zklamat, vyváží to podle našeho názoru právě zmiňovaná komunikace. Ta by měla trhy přesvědčit, že v září bude přijat komplexnější balík opatření – změna sazeb a forward guidance, který pokud nezabere, bude doplněn o novou vlnu QE. V takovém případě mohou eurové (2-leté) sazby dál klesat a euro zůstat pod tlakem. Pro středoevropské měny to může být lehce pozitivní signál, i když další posilování dolaru časem může všechny rozvíjející se trhy ohrožovat….

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.