Neděle 17. října. Svátek má Hedvika.

Co dnes čekat od České národní banky?

Vývoj ekonomiky 26.03.2020 | 12:05 0 Komentářů

ČNB dnes bude opět řešit, jak co nejlépe pomoci v boji s ekonomickými důsledky koronaviru. Po mimořádném snížení sazeb o 50 bps pravděpodobně přijde další snížení o stejnou dávku na 1,25 %. Pro trhy a korunu to však nebude velké překvapení – očekávání většiny investorů jsou ještě agresivnější a počítají s tím, že úrokové sazby do tří měsíců klesnou až na 0,5 %. Podle našeho názoru ČNB nemusí být nutně tak agresivní s dalším snižováním úrokových sazeb. Rychlé pohyby mohou nastartovat na málo likvidních českých trzích novou volatilitu a zrychlit odliv kapitálu do zahraničí. A je otázka, zda nižší sazby nutně musí vždy převážit náklady spojené s vysokou volatilitou. I proto čekáme, že například na rozdíl od amerického Fedu, může být další snižování sazeb v Česku spíše postupné.
Centrální banka však v mezičase může přijmout jiná důležitá opatření. Konkrétně může připravit českou verzi kvantitativního uvolňování (QE) – skupování vládních dluhopisů do vlastní bilance. Tím může podobně jako jiné centrální banky ve světě “krýt záda” české vládě ve chvíli, kdy se její rozpočtový schodek bude šplhat do stovek miliard korun. České veřejné finance jsou sice v celoevropském srovnání v relativně dobrém stavu, český dluhopisový trh je však relativně malý a málo likvidní. V dnešní době z něj navíc utíká řada zahraničních investorů. Bude proto zajímavé sledovat, zda v oblasti QE centrální banka podnikla určité přípravné kroky. Prvním z nich bezesporu bylo připravení novely zákona upravujícího obchody ČNB. Podle prohlášení ČNB má “schválení novely vytvořit prostor, aby ČNB mohla v případě potřeby k plnění svých úkolů vstoupit na sekundární trh jakýchkoliv finančních instrumentů, včetně vládních dluhopisů”.

Vedle QE bude zajímavé sledovat i jakékoliv komentáře k eventuálním intervencím ČNB na devizovém trhu. I když poslední lehká stabilizace české koruny v pásmu 27,00-28,00 EUR/CZK možná zatím odsouvá tuto otázku dočasně na vedlejší kolej.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.