Úterý 09. března. Svátek má Františka.

Co čekat od koruny po překvapivém zvýšení sazeb?

Česká koruna do nového roku vstoupila nebývale dobře. Částečně díky velice dobré globální náladě, částečně kvůli poslednímu překvapivému rozhodnutí ČNB – zvýšit na únorovém zasedání úrokové sazby na 2,25%. Česká měna se díky tomu poprvé od roku 2013 podívala pod 25,00 EUR/CZK. 

Je však třeba brát v potaz, že tento krok ČNB byl pravděpodobně ojedinělý. Rozhodnutí zvýšit sazby bylo těsné a sama nová prognóza naopak předjímá možnost poklesu sazeb již v druhé polovině roku 2020. My navíc oproti nové prognóze ČNB počítáme v tomto roce se slabším růstem české ekonomiky. To pro korunu není nijak dobrá zpráva, a proto zatím nechceme přepisovat náš delší korunový výhled počítající prakticky se stejným kurzem jako dnes i na konci tohoto roku.

Nejbližší týdny nicméně pro korunu ještě mohou být příznivé.  Vysoké úrokové rozpětí mezi českými a eurovými sazbami (dosáhlo slušných 2,75 procentního bodu)  v časech globálního optimismu může do koruny přitáhnout ještě nový zahraniční kapitál. Stejně tak koruna může těžit z relativně nižšího zajištění českých exportérů – ti se mohou v nejbližších týdnech na rozkolísanější trh rychleji vracet a prodávat eura.

Na druhou stranu globální sentiment živící dnešní zisky výše úročených měn jako koruna je vrtkavý a řada událostí (koronavirus,2. fáze obchodní dohody Čína vs. USA, americké prezidentské volby, vyjednávání o obchodní dohodě EU a UK) může náladu zhoršit a nastartovat na globálních trzích korekci.  A pak by koruna, zatížená vysokým objemem zahraničního kapitálu a vidinou stabilních nebo nižších sazeb, těžko zůstala stát stranou.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.