Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

ČNB zvýší úrokové sazby ještě dvakrát v tomto roce

Banky 03.09.2018 | 16:49 0 Komentářů

Koncem tohoto měsíce nás čeká již šesté měnověpolitické jednání ČNB v tomto roce. Předpokládáme, že bankovní rada opět přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. Pro tento krok hovoří hned několik argumentů. Kurz koruny téměř odpovídá srpnové prognóze centrální banky, zatímco rozdíl mezi očekávanou výši úrokových sazeb na peněžním trhu a skutečností v sobě skrývá prostor pro další zvýšení sazeb ještě ve třetím čtvrtletí.

Na druhou stranu srpnová míra inflace byla o tři procentní body pod prognózou ČNB, nicméně s touto odchylkou bankovní rada počítala již na srpnovém zasedání a podle vyjádření jednoho z členů rady by neměla hrát rozhodující roli pro další rozhodování. Zároveň i přes pomalejší růst cen jádrová inflace je na nejvyšších letošních hodnotách (2,4 %) a podle našich odhadů jen tak pod dvě procenta neklesne.

Proti zvýšení sazeb může hovořit překvapivě slabý výsledek růstu HDP v druhém čtvrtletí. Meziroční růst ekonomiky o 2,4 % byl o dvě desetiny slabší, než očekávala prognóza centrální banky. Podstatným faktorem zpomalení ale byla výrazně negativní změna zásob, za kterou pravděpodobně stojí dokončování výroby a investic z roku minulého, kdy firmy nestíhaly realizovat všechny zakázky. Následující čtvrtletí tak nemusí být nutně negativní jak se tváří aktuální statistika. K tomu se přidává rychlejší růst mezd v příštím roce, než se původně očekávalo, a s tím spojené silnější proinflační tlaky, které ČNB bude muset vzít v potaz.

V souladu se zářijovým zvýšením úrokových sazeb i nadále očekáváme další zvýšení i v listopadu. Koruna podle naší prognózy zůstane na slabších hodnotách i po zbytek roku ve srovnání s očekáváním ČNB i trhu. Negativní sentiment způsobený geopolitickými konflikty (Itálie, Turecko, Brexit, obchodní války) nedovolí koruně výrazněji posílit a vytvoří tak pohodlný prostor pro další zvýšení úrokových sazeb. S tímto krokem i přes silnější korunu (ve srovnání s námi) počítá srpnová prognóza ČNB. Dvoutýdenní repo sazba by se tak měla dostat na úroveň 1,75 % ke konci tohoto roku.

Trh v současnosti předpokládá zvýšení sazeb centrální banky o 33 bodů do konce roku. Tudíž zde existuje prostor pro posun v očekávání a tlak na tržní sazby ještě před zvýšením sazeb centrální banky.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.