Neděle 20. ledna. Svátek má Ilona.

ČNB zvýší sazby na 1,50 %, jak moc guvernér Rusnok zmírní jestřábí výroky?

BankyInvestice 26.09.2018 | 10:13 0 Komentářů

Na dnešním zasedání by ČNB opět, již po počtvrté v tomto roce, měla sáhnout k zvýšení úrokových sazeb a posunout základní repo-sazbu na 1,50 %. To by samo o sobě nemělo být zásadním překvapením. Důležitější budou doprovodné komentáře ukazující na odhodlanost centrální banky pokračovat dál podobným tempem.


Guvernér Rusnok naznačil v posledním rozhovoru, že by sazby mohly jít do konce roku vzhůru ještě jednou. Pokud by k tomu ovšem ČNB v listopadu přistoupila, jednalo by se již o pátý růst sazeb za tento rok a čtvrtý růst sazeb v řadě. To je poněkud agresivní politika ve chvíli, kdy ECB ještě bez většího stresu vyčkává se sazbami zaparkovanými v záporných vodách.

I proto se může proti takto rychlému zvyšování sazeb postupně zvedat odpor (viz například poslední vyjádření Oldřicha Dědka). ČNB nebude chtít rychlým růstem sazeb ekonomiku překvapit a vyslat signál, že je pod tlakem vnějších okolností…

Pro rychlejší růst sazeb bude dál hovořit především česká koruna, která by měla posílit podle prognózy v posledním kvartále ke 25,30 EUR/CZK a zatím se jí do toho příliš nechce. Na druhou stranu pokud odchylka kurzu nebude výrazně vyšší než 1 %, může si ČNB počkat s dalším růstem sazeb na únorové zasedání (náš základní scénář).

Jedním z dobrých důvodů může být kromě prostého strachu z příliš rychlého postupu i nutnost revidovat v listopadu směrem dolů odhady růstu HDP na konec tohoto roku a pravděpodobně i na rok příští. Pokud dnes guvernér Rusnok trochu zmírní svoji poslední jestřábí rétoriku, koruna těžko v reakci na zasedání výrazněji zaboduje.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.