CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

07. 10. 2016

0 komentářů

ČNB záporné sazby podle nás zavede v době kolem „exitu“

 


 

Podle nás se bude chtít ČNB vyhnout dlouhodobému zavedení záporných sazeb. Ty se sice rozmohly například v eurozóně, ve Švédsku, či v Dánsku, ale jejich existence není bezproblémová. Především v eurozóně představují riziko pro bankovní sektor, kterému zvyšuje náklady – banky musí platit ECB za uložení likvidity (peněz), které mají nadbytek. S rostoucími náklady se pojí vyšší riziko případných ztrát ze špatných úvěrů, a banky tak mají tendenci méně podporovat ekonomiku.

Podle nás si je ČNB těchto rizik vědomá, proto je riziko dlouhodobě záporných sazeb jen omezené. Krátkodobě záporné sazby ale jsou nástrojem, který může podpořit hladké opuštění kurzového závazku.

Předpokládáme, že centrální banka zavede novou sazbu, relativně hluboko v záporu, na nadbytečnou likviditu bankovního sektoru během cca 4–6 měsíců kolem tzv. exitu (který podle nás nastane ve čtvrtém kvartále příštího roku). Důležité je, že půjde opravdu o nadbytečnou likviditu vzniklou přílivem spekulativního kapitálu sázejícího na konec kurzového závazku. Bankovní systém by mělo ochránit, že stávající objem likvidity (peněz) u ČNB bude nadále úročen 0,05 procenty či nulou (na tzv. clearingových účtech, apod.).

Stávající diskontní a repo sazbu ale měnit nebude, ty zůstanou na 0,05 %. Na ně jsou totiž stále navázána např. některá penále, takže pokles těchto základních sazeb do záporu pravděpodobně chtít nebude.

Sazby PRIBOR by nicméně měly klesnout a celková situace na trhu pravděpodobně povede k dalšímu poklesu výnosu především krátkodobých státních dluhopisů hlouběji do záporu.

REKLAMA

MAREK DŘÍMAL
Ekonom 
Komerční banka, a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *