Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

ČNB vykázala za loňský rok zisk 18,5 miliardy korun

Banky Luboš Svačina 12.01.2010 | 16:36 0 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) v loňském roce hospodařila se ziskem 18,5 miliard korun. Rok před tím uzavřela hospodaření ziskem 29,1 mld Kč.

Banka podle předpokladů použije zisk na úhradu ztrát z předchozích let. Celková ztráta z předchozích let činila ke konci loňského roku 170,6 miliardy korun (na konci roku 2008 činila 199,6 mld Kč). Centrální banka je vedle měnové politiky a vydávání peněz rovněž pověřena regulací finančního trhu a poskytováním bankovních služeb pro stát a veřejný sektor. Vede účty organizacím napojeným na státní rozpočet jako jsou například finanční a celní úřady nebo Česká správa sociálního zabezpečení. Na základě pověření ministerstva financí provádí také operace spojené se státními cennými papíry.

Tvorba zisku rozhodně není primárním ukolem ČNB. Výsledek hospodaření se může lišit podle aktuálního vývoje na trzích a například nutnosti intervencí. Nicméně kladný hospodářský výsledek rozhodně není "na škodu".

Americká centrální banka (Fed) loni zvýšila čistý zisk o téměř 47 procent na rekordních 46,1 miliardy dolarů (836 miliard Kč).

Zdroj: ČNB, Novinky.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.