Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

ČNB vánoční překvapení nepřipravila

Banky 22.12.2016 | 15:22 0 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) ponechala úrokové sazby beze změny a bude pokračovat v režimu devizových intervencí. Bankovní rada ČNB vidí jako pravděpodobný termín ukončení intervencí polovinu roku 2017.

„Inflace se zvyšuje, nadále se však nachází pod naším dvouprocentním cílem. K udržitelnému plnění cíle, které je pro nás podmínkou pro návratu do standardního režimu měnové politiky dojde počínaje polovinou příštího roku,“ řekl guvernér centrální banky Jiří Rusnok.

„ČNB dostala od svého listopadového měnově politického zasedání dva předčasné vánoční dárky. Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem došlo ke stahování kapitálu z rozvíjejících se trhů a investoři zavírali i pozice v České republice.To zmírnilo tlak na kurzový závazek a ČNB tak nemusela v listopadu a v prosinci zatím výrazněji intervenovat,“ uvedl Viktor Zeisel, ekonom Komerční banky.

„V rozhodování o konci kurzového závazku čelí bankovní rada dilematu: vývoj inflace a mezd v české ekonomice by ospravedlnil ukončení kurzového závazku v nejbližším možném termínu, tedy ve 2. čtvrtletí 2017, nastavení měnové politiky ECB ale naopak hovoří proti tomu, aby ČNB ukončení svého kurzového závazku uspěchala. Osobně si i nadále myslím, že nastavení měnových podmínek v eurozóně nebude možné ignorovat, a že ČNB proto ze svého kurzového závazku vystoupí až na podzim 2017,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Zdroj: Tisková zpráva ČNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.