Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

ČNB v říjnu nakoupila eura v objemu 107 mld. Kč

Banky 07.12.2016 | 10:30 0 Komentářů

ČNB dnes zveřejnila statistiku svých obchodů na devizovém trhu za říjen. V rámci své intervenční aktivity a skupování přebytku eur na trhu s cílem dostát kurzovému závazku a udržet kurz nad úrovní 27 CZK/EUR nakoupila centrální banka eura v objemu 3,96 mld. EUR, tedy za cca 107 mld. Kč. Jedná se o největší měsíční objem od počátku intervencí v listopadu 2013.

Růst intervenčních objemů patrný zejména v září a říjnu je důsledkem přílivu spekulativního kapitálu. Spekulanty povzbudil fakt, že se blíží ukončení režimu kurzového závazku. Samotná ČNB ho jako nejpravděpodobnější vidí v polovině roku 2017, my dokonce v průběhu druhého čtvrtletí. To je již z pohledu spekulantů přijatelný časový horizont.
Listopadové geopolitické události a zavírání pozic u některých hráčů na trhu před koncem účetního roku povede k tomu, že listopadové nákupy budou zřejmě výrazně nižší než v předchozích dvou měsících. V druhé polovině listopadu v prvních prosincových dnech ČNB dokonce nemusela intervenovat vůbec. S počátkem nového roku lze ale očekávat, že příliv spekulativního kapitálu zesílí a tím i intervenční objemy. Atraktorem bude především rychle se zvyšující se inflace. Ta by totiž již na přelomu roku měla přesáhnout 1,5 %. Atakování dvouprocentního inflačního cíle čekáme již v průběhu prvního čtvrtletí.
JAN VEJMĚLEK
Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.