Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

ČNB v červnu na devizovém trhu intervenovala v objemu zhruba 8,5 miliardy Kč

Banky 08.08.2016 | 10:42 0 Komentářů

ČNB v červnu na devizovém trhu intervenovala v objemu 313 milionů euro, tedy zhruba 8,5 miliardy korun. Jde o objem v rámci našeho očekávání: jak data o vývoji dekádní bilance, tak vývoj devizových rezerv naznačovaly, že objem devizových intervencí byl v červnu velmi nízký. Vývoj bilance ČNB, stejně jako vývoj devizových rezerv naznačují, že výrazným tlakům na devizovém trhu ČNB nečelila ani v průběhu července: udržování kurzového závazku tak pro ČNB nepředstavuje žádné významné úsilí a s ním spojené náklady.

Lze předpokládat, že v samotném červnu ČNB na devizovém trhu intervenovala v prvních dvou červnových týdnech: poté se již pozornost trhů soustředila na hlasování Britů o setrvání v Evropské unii a v rámci těchto nejistot se koruna sama držela nad úrovní 27,05 za euro, zde tedy již ČNB zasahovat nemusela. Česká měna, která je investory vnímána coby „bezpečný přístav“ („safe haven“), se sice po výsledku britského referenda rychle zotavila, i tak ale v průběhu července setrvávala v oblasti několika haléřů nad úrovní 27,00 za euro a ČNB tak zřejmě na devizovém trhu příliš práce neměla ani v červenci.

ČNB si letos na devizovém trhu výrazněji zaintervenovala jen na samém počátku roku: v lednu dosáhl měsíční objem devizových intervencí 2,35 miliardy euro, poté ale všechny měsíce zůstaly hluboko pod objemem jedné miliardy a v samotném březnu ČNB na devizovém trhu neintervenovala vůbec. Udržování kurzového závazku tak pro ČNB v uplynulém půlroce nepředstavovalo problém ani z hlediska úsilí, ani z hlediska souvisejících nákladů. Podíváme-li na nejistoty v globální ekonomice, jež se dále zvýšily v souvislosti s výsledkem referenda o brexitu, tak si i nadále myslím, že ČNB nebude mít důvod odchod z kurzového závazku, neboť české ekonomice by mohlo výraznější posílení koruny spíše ublížit. Měnová politika v Evropě se může dále uvolnit: britská Bank of England již svou politiku výrazně uvolnila na zasedání minulý čtvrtek a naznačila, že další uvolnění letos ještě velmi pravděpodobně přijde a také ECB může přinejmenším prodloužit své programy nákupů dluhopisů za horizont konce první čtvrtletí roku 2017. I nadále jsem proto toho názoru, že ČNB bude svůj kurzový závazek praktikovat i po celý rok 2017.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.