Sobota 16. října. Svátek má Havel.

ČNB si vzala oddechový čas, úrokové sazby ponechala beze změny

Banky 20.12.2018 | 13:47 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB na dnešním zasedání rozhodla, že ponechá úrokové sazby na současné úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 1,75 %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní na 2,75 %.

„Od posledního zvýšení úrokových sazeb neoslabila česká koruna natolik, aby musela bankovní rada k tomuto kroku sáhnout pošesté v tomto roce. Zástupci ČNB zřejmě neočekávají ani výraznější růst míry inflace, kterou se předchozím zvýšením podařilo dostat do vytyčeného pásma kolem dvou procent. Ponechání úrokových sazeb na stejné úrovni mohou za pozitivní považovat některé firmy, jež to po delší době vnímají jako signál určité stabilizace,“ komentuje nejnovější krok ČNB Petr Kymlička, partner poradenské společnosti BDO.

V neposlední řadě je také rozumné vyčkat na to, až se letošní zvyšování úroků v české ekonomice naplno projeví, k čemuž dojde až v průběhu roku 2019,“ uvedl Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Další zvyšování sazeb by mělo přijít na únorovém zasedání. Osobně očekávám zvýšení úroků na zasedání 7. února a bankovní rada na dnešní tiskové konferenci trhy na tento scénář zřejmě připraví. Poté ale může následovat stabilita sazeb po několik dalších čtvrtletích a nebyl bych překvapen, pokud repo sazba zakončí rok 2019 na úrovni 2,00 %, kam by se měla dostat právě již na zasedání počátkem února,“ dodal Jaromír Jáč.

„Nízká nezaměstnanost a vysoký růst mezd tlačící na inflaci, u které v prvním čtvrtletí očekáváme hodnoty u tří procent, vytváří prostředí příznivé pro další růst sazeb. Ten očekáváme v prvním čtvrtletí hned dvakrát, tedy v únoru a březnu, a to celkem na 2,25 %. Poté utahování české měnové politiky bude na chvíli přerušeno. Přihlásí se znovu, až s blížícím se zvyšováním evropských sazeb,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.