CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

30. 05. 2017

0 komentářů

ČNB si láme hlavu s drahými nemovitostmi

 

Ceny nemovitostí budou zřejmě pro Českou národní banku po vypnutí intervencí jedním z nejžhavějších témat. Minimálně soudě podle rostoucí četnosti prezentací na toto téma mezi členy bankovní rady.

Loading



 

V posledních dnech se k tématu vyjadřovali oba dva viceguvernéři – Vladimír Tomšík i Mojmír Hampl. A dříve v průběhu měsíce Vojtěch Benda, který má blízko ke guvernérovi. Z dostupných prezentací se zdá, že ČNB má relativně jasno v tom, že ceny nemovitostí jsou již v tuto chvíli nadhodnocené. Není si jistá pouze tím o kolik a zda a jak na to reagovat. Podle prezentace Mojmíra Hampla to vypadá, že většina modelů ČNB zatím ukazuje jen na mírnou nadhodnocenost trhu – do 10 %,

To se ale může změnit, protože růst cen pravděpodobně bude v tomto roce pokračovat. Do této chvíle centrální banka reagovala na ceny nemovitostí pouze utahováním makro-obezřetnostní politiky – především různých limitů na poskytování hypoték. To spadá do jejího vidění světa, ve kterém je růst cen nemovitostí primárně rizikem pro finanční stabilitu a měla by tak na něj reagovat jiným nástrojem než úrokovými sazbami – ty by měly být rezervované pro cílování inflace. Na druhou stranu řada autorů i v ČNB zastává názor, že ceny nemovitostí by měly víc vstupovat do samotné spotřebitelské inflace a mohly by tím pádem víc ovlivňovat i nastavení úrokových sazeb. My s tím v tuto chvíli nepočítáme, pokud však bude rychlý růst cen nemovitostí pokračovat, může se situace změnit. Zatím věříme nadále, že úrokové sazby v Česku půjdou poprvé vzhůru až v příštím roce.

Jedním z faktorů by měla být i politika ECB, které se přes dobré výkony ekonomiky nebude chtít rychle otáčet kormidlo směrem k utaženější měnové politice. To včera ostatně potvrdil znovu Mario Draghi před Evropským parlamentem. Nenechal nikoho na pochybách o tom, že eurozóna podle jeho názoru ještě další stimul jednoduše potřebuje.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *