Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

ČNB sází na silnější korunu a vyšší sazby

Vývoj ekonomiky 04.02.2021 | 17:58 0 Komentářů

První letošní  zasedání ČNB přineslo revidovanou makroekonomickou prognózu, ale žádnou revoluci do uvažování centrálních bankéřů. Nová prognóza počítá letos s kosmeticky rychlejším růstem, silnější korunou a nižší inflací. Dál ovšem po centrální bance chce, aby začala v tomto roce zvyšovat úrokové sazby…i když na rozdíl od listopadové prognózy až od poloviny roku 2021. 

Vzhledem k vysoké nejistotě spojené s dalším vývojem pandemie však centrální bankéři stále berou vlastní prognózu trochu s “rezervou”. Slovy guvernéra Rusnoka jsou “rizika spojená s prognózou výrazná” a vychýlená směrem k “pomalejšímu oživení”.   Tento rok by podle ČNB měla ekonomika růst o 2,2% (náš odhad 3,5%) a inflace zvolnit na 2%.

Konzervativnější odhady ČNB a obavy centrálních bankéřů z rizik a nejistoty jsou v tuto chvíli rozhodně na místě. Soudě podle indexu mobility mapujícího pohyb obyvatel v obchodech a dopravě došlo po prosincovém rozvolnění opět k prudkému ochlazení podmínek v oblasti služeb. Nejvíce zranitelné vedle pohostinství, hoteliérství a kultury, zůstávají podle našich odhadů obchody s oděvy a textilem a obecně menší kamenné prodejny. Tvrdé podmínky na začátku roku a pomalejší rozjezd očkování pravděpodobně ekonomice nedopřejí do jarních měsíců příliš příliš oddychu a jsou dobrým argumentem, proč zatím o růstu sazeb neuvažovat.

Pokud ale v druhé polovině roku pandemie skutečně odezní, prognóza bude centrálním bankéřům jasně ukazovat na růst sazeb. Na rozdíl od listopadu taky centrální banka už dnes počítá s rychlejším posilováním koruny. Koruna by do konce roku podle nové prognózy měla doputovat k 25,40 EUR/CZK (přibližně v souladu s naším výhledem). A silná měna tak nemusí být nutně stát vyšším úrokům v cestě. Otázkou však je, zda pak lepší ekonomické vyhlídky a jestřábí ČNB nenastartují v druhé polovině roku korunu k výraznějším ziskům

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.