Úterý 22. září. Svátek má Darina.

ČNB sazby nezmění, ale ponechá ve hře jejich růst

Vývoj ekonomiky 06.02.2020 | 11:47 0 Komentářů

Na dnešním zasedání ČNB budou centrální bankéři hodnotit dvě protichůdné tendence. Na jedné straně česká ekonomika viditelně zpomaluje, na druhé stále generuje relativně vysoké inflační tlaky.
Inflace se v nejbližších měsících udrží výrazně nad 3 %, a i když to bude především důsledek nepřímých daní, centrální banka může mít strach i z průsaků do jádrové inflace. Ta se pohybuje stále relativně vysoko – v okolí 2,5 %. Rychle rostou i ceny nemovitostí, které sice centrální banka přímo necíluje, na řadu lidí ale přímý dopad mají. Experimentální inflace zohledňující růst cen nemovitostí je blízko svých maxim (těsně pod 4 %).


Na druhé straně český průmysl pod vlivem slabšího Německa viditelně šlape na brzdu a česká ekonomika proto v tomto roce pravděpodobně poroste pouze o 2 %. Otázkou je, jak moc slabší růst dolehne na trh práce a mzdovou dynamiku. Jinými slovy, jak ve finále zeslabí přirozené domácí motory inflace. Podle nás půjde mzdová dynamika dolů, ale ne výrazně (mzdy letos stále porostou okolo 5 %).Zejména proto, že situace v sousedním Německu se stabilizuje a pokud budeme počítat s tím, že koronavirus bude mít na globální ekonomiku jen dočasný dopad, nemá před sebou česká ekonomika žádnou recesi, ale “pouze” zpomalení. Český trh práce navíc v roce 2019 připomínal extrémně přetlakovaný papiňák a předpokládané zpomalení ekonomiky jen trochu upustí páru z hrnce…, ten však stále zůstane dost natlakovaný.

Pokud to nová prognóza ČNB uvidí podobně, bude pravděpodobně dál centrálním bankéřům radit, aby ještě sazby opatrně zvýšili. Nebude to ale asi pokyn dostatečně silný na to, aby ho bankovní rada vyslechla. Guvernér Rusnok v posledních rozhovorech naznačil, že potřebuje dostat silnější signál (ideálně několik zvýšení sazeb v řadě), aby ho to přesvědčilo k akci. Dalším argumentem pro vyčkávání v tuto chvíli bude i silnější koruna, která odvádí část práce za centrální bankéře. A v neposlední řadě přece jen i nejistota okolo koronaviru, který v případě delších potíží může německý průmysl uvrhnout do hlubších problémů. I tak rozhodnutí o stabilních sazbách pravděpodobně nebude jednomyslné – části centrálních bankéřů se opakované přehlížení doporučení prognózy nebude líbit.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.