Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

ČNB pročistila trh od nebankovních poskytovatelů půjček

Po změně zákona se počet oficiálních nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů snížil na přibližně sto. Nad nimi nově vykonává dohled ČNB. Zaniklé firmy se pustily do nelegálního podnikání, nebo pokračují pomocí různých kliček. Dnes o tom informoval Zdeněk Soudný, mluvčí projektu Navigátor bezpečného úvěru. Před tím, než se změnil zákon, počet poskytovatelů či zprostředkovatelů úvěrů se odhadoval na zhruba 55 tisíc.

Nejběžnější přesun poskytovatelů byl k půjčkám pro živnostníky, úvěrovým tržištím, k půjčkám mezi fyzickými osobami nebo k podomnímu poskytování půjček. Soudný celkový objem trhu nebankovních spotřebitelských úvěrů odhadl na 65 miliard korun, což je zhruba pětina z celého trhu spotřebitelských úvěrů.

V šedé zóně poklesl objem tradičních spotřebitelských úvěrů, a to přibližně na deset miliard korun. I když počet poskytovatelů nebo zprostředkovatelů úvěrů z pomezí zákona je nižší, Soudný se obává přesunu těchto subjektů do ilegální sféry. Tam totiž působí bez jakékoliv regulace a poskytují vysoce rizikové úvěry za lichvářských podmínek.

Zdroj: ČTK, Tisková zpráva Navigátor bezpečného úvěru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.