Úterý 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

ČNB přichází s panickým zvýšením sazeb

Makro 06.02.2020 | 20:48 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes zaskočila trhy, když navzdory všem očekáváním rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2,25 %. Stalo se tak po pěti zasedáních v řadě, které zachovaly úrokovou stabilitu. Pro zpřísnění měnových podmínek se vyslovili 4 členové rady, zatímco zbylí tři preferovali stabilitu. Guvernér Rusnok označil dnešní diskuzi za složitou a potvrdil, že odsunutí vyhlášení výsledku o jednu hodinu bylo způsobeno obtížným hledáním konsenzu.

Bankovní rada se při svém rozhodování opírala o aktualizovanou makroekonomickou prognózu, kterou dnes představila. Centrální banka v ní nově pro eurozónu předpokládá o 0,2 procentního bodu svižnější inflaci a méně záporné úrokové sazby. K výraznější změně došlo v jejím výhledu na cenu ropy, kterou nyní očekává na úrovni o zhruba 7 dolarů za barel výše. Od růstu tuzemských spotřebitelských cen čeká v nejbližších měsících jejich další zrychlení vlivem změn nepřímých daní a expanzivní fiskální politiky. Česká inflace by tak podle centrálních bankéřů měla v blízké době setrvat citelně nad horní hranicí tolerančního pásma inflačního cíle. Protiinflačně má naopak působit relativně slabý růst importovaných cen.

Dnešní krok České národní banky považujeme přinejmenším za ukvapený, pozdě načasovaný, a jeho zdůvodnění za krajně nepřesvědčivé. Nevidíme důvody pro predikovaný obrat v cenové dynamice eurozóny, která podle našeho názoru naopak zůstane i dále utlumená. Na základě dostupných dat ani nesdílíme názor na zesilování zahraniční poptávky. Ostatně předstihové indikátory i statistiky objednávek z partnerských trhů nadále jasně signalizují pokračující kontrakci. I samotné dnešní rozhodnutí bankovní rady pak skrze zvětšení úrokového diferenciálu bude poskytovat podporu české koruně, čímž dojde k dalšímu tlumení inflačních tlaků ze zahraničí. V neposlední řadě neočekáváme ani stejně razantní růst domácích cen.

Jsme tedy toho názoru, že aktuální rozhodnutí bankéřů lze ze všeho nejvíce chápat jako panickou reakci na nedávný vývoj české inflace, již má Česká národní banka ze zákona krotit. Jakkoliv členové rady v minulých týdnech naznačovali, že si jsou vědomi toho, že s momentálním svižným růstem cen již nic nezmůžou, jejich rozhodnutí nakonec signalizuje pravý opak. Dostupná data nezavdávají důvod ke změně názoru na měnovou politiku a podle nás je tak pravděpodobné, že ekonomická realita přinutí ČNB tento krok velice záhy vzít zpět a sazby opět snížit. K tomu by mohlo dojít již ve druhé polovině tohoto roku. A česká koruna, jak její aktuální pohyb již naznačuje, své lehce nabité zisky neudrží a vrátí se nad hladinu EUR/CZK 25,0.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.