CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

02. 02. 2018

0 komentářů

ČNB počítá s ještě silnější korunou

 

ČNB pokračuje v tažení za vyššími (normálními) úrokovými sazbami, a proto včera bankovní rada v souladu s očekáváním trhu znovu zvýšila hlavní úrokovou sazbu centrální banky na 0,75 %. Tedy na úroveň, kde byla naposledy v roce 2012.

Loading



 

Vzhledem k tomu, že se centrální bankéři na tento krok trh připravovali s dostatečným předstihem, nešlo o žádné překvapení. Ale ani tak nebyl včerejšek prostý jakýchkoliv novinek. Tou největší bylo asi opětovné zveřejňování prognózy devizového kurzu, který ČNB naposledy publikovala v roce 2013 ještě před zavedením kurzového závazku. Aktuálně z tohoto výhledu vyplývá, že centrální banka ve svých úvahách počítá s ještě silnější korunou, než je tomu nyní.

Dokonce by se kurz koruny měl už ve druhém čtvrtletí nacházet pod hranicí 25 EUR/CZK a postupně posilovat na pro letošek závěrečných 24,60 EUR/CZK. To se české měně asi moc líbilo, protože ještě do večera posílila pod úroveň 25,20.

Na druhou stranu si ČNB dala záležet, aby vysvětlila, že prognózu jejího kurzu nelze považovat za „preferovanou či žádoucí úroveň kurzu“. Přesto jde o velmi důležitou informaci, z níž vyplývá především ochota centrální banky pokračovat v normalizaci úrokových sazeb.

Čím slabší koruna, tím spíš ČNB zvýší sazby

Tedy přesněji z porovnávání aktuálního vývoje s prognózou. Zjednodušeně se dá říct, že čím slabší bude koruna ve srovnání s výhledem, tím větší nejspíše bude ochota ČNB sazby zvyšovat a naopak. S tím souvisí i druhé překvapení, které vzešlo ze včerejšího zasedání bankovní rady, a sice docela holubičí tóny znějící z ČNB.

REKLAMA

Podle šéfa centrální banky se totiž prý objevily hlasy, zda ještě se zvýšením sazeb raději nepočkat. Rozhodnutí bylo přesto nakonec jednohlasné. Nicméně ochota jít se sazbami rychleji nahoru už nemusí vypadat až tak přesvědčivě. Guvernér, který ještě nedávno hovořil o minimálně dvojím zvýšením sazeb, však nakonec další růst sazeb ve druhé polovině roku připustil s tím, že jej dokonce považuje za vysoce pravděpodobný. A s tímto krokem počítáme pro druhé pololetí i my.

Rozhodujícím faktorem v rychlosti návratu k normálu zůstávají vedle inflace – a tedy hodné zvýšené pozornosti – kurz koruny, uvolněná ECB a tuzemské mzdy.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *