Úterý 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

ČNB omezila činnost Sberbank

Banky 17.10.2016 | 08:46 0 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) zakázala Sberbank poskytovat úvěry na investiční výstavbu a komerční nemovitosti. Při loňských kontrolách zjistila centrální banka, že Sberbank nebyla dostatečně opatrná při půjčování peněz a porušila tak obezřetnostní pravidla.

„Zjištěné skutečnosti nasvědčovaly tomu, že účastník řízení nedodržuje náležitým způsobem obezřetnostní pravidla, jimiž se musí každá úvěrová instituce řídit, v důsledku čehož pak může být ohrožena jeho finanční stabilita a zájmy jeho vkladatelů,“ uvedla za centrální banku Markéta Fišerová.

„Omezení se týká projektového a realitního financování pouze pro případy, kde by byl použit projektový ratingový model. Nejedná se o plošné omezení, ale o určité omezení na nové projekty, které nebyly a nejsou pro Sberbank nosným segmentem těchto typů financování. Sberbank se zaměřuje především na financování spojená se stávajícími a již běžícími projekty,“ uvedla mluvčí Sberbank Hana Drápalová.

„Celá kauza naznačuje, že Sberbank neměla dobře nastaveny mnohé vnitřní procesy. Pro potenciální klientelu banky je to výstražné znamení a v konkurenčním prostřední českého bankovního sektoru jde o šrám, jenž Sberbank nepochybně poškozuje, avšak neměl by pro ni být likvidační. Pokud vyřeší veškeré nedostatky, středně a dlouhodobě může výrazně vylepšit svoji reputaci a oslovit tak i klienty, kteří nyní z pochopitelných důvodů dají přednost konkurenci,“ komentoval rozhodnutí ČNB Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.

Banka značnou část nedostatků již napravila. Stále však nemůže poskytovat další úvěry v oblasti projektového financování a komerčních nemovitostí. „Sberbank podniká všechny kroky a připravuje interní nástroje, aby i toto omezení po odsouhlasení s ČNB bylo zrušeno, a tím byla situace zcela napravena,“ doplnila Hana Drápalová.

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.