Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

ČNB nezklamala a sazby zvedla

Banky 01.02.2018 | 14:11 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB po třetí za sebou na hlavním zasedání, kde měla k dispozici novou prognózu pro růst ekonomiky, zvedla svou klíčovou repo sazbu. Banky si tak u ČNB nyní ukládají na 14 dní svou hotovost za 0,75 % p. a.

Centrální banka tak reaguje na velmi dobrou kondici domácí ekonomiky, která vykazuje velmi slušná růstová tempa. Zvyšováním sazeb přibrzďuje ekonomiku, aby zabránila tvorbě větších nerovnováh nebo dokonce bublin. Zahřívání vidíme zejména na trhu práce, když nezaměstnanost klesla na svou historicky nejnižší úroveň, což pohání rychlý růst průměrné mzdy.

Další trh, kde se současná konjunktura projevuje silně, je trh s rezidenčními nemovitostmi. Nicméně do cen hypoték se dnešní zvýšení bude propisovat pouze pomalu. Na úrokové sazby s delší splatností má centrální banka pouze omezený vliv. Na trhu navíc panuje tvrdá konkurence.

Koruna již před zasedáním centrální banky posílila a dostala se na svou nejsilnější hodnotu od konce kurzového závazku (25,22 CZK/EUR). Její rozlet by mohla zastavit tisková konference guvernéra Rusnoka ve čtvrt na tři. Ten představí nový výhled centrální banky. Prognóza bude pravděpodobně opatrná, když bude podle nás ukazovat na mírnější posílení koruny (předpokládáme, že těsně pod 25 korun za euro na konci roku) a pouze jedno další zvýšení sazeb v letošním roce. My se ale domníváme, že ČNB v průběhu roku ještě svůj postup přehodnotí a nakonec dojde k čtyřem zvýšení sazeb. Na konci roku tak bude repo sazba na 1,5 %. 

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.