Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

ČNB nevyužila jednu z posledních šancí na zvýšení sazeb

Banky 28.03.2019 | 13:31 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na úrovni 1,75 %, lombardní na 2,75 % a diskontní sazba na 0,75 %.

Zahraniční vývoj, v čele s významným zpomalením velkých ekonomik spolu s globálními hrozbami jako je Brexit, byl pravděpodobně pro bankovní radu rozhodující faktor, promlouvající ve prospěch udržení sazeb na současné úrovni. Domácí faktory, jako je vyšší inflace, slabší koruna či stále silný hospodářský růst tak zřejmě nedokázaly přesvědčit členy bankovní rady o potřebě zvýšit sazby.

Cyklus zvyšování úrokových sazeb v Česku se blíží ke svému vrcholu. V novodobé historii se bude jednat o třetí nejkratší cyklus utahování měnové politiky ČNB. Základní sazba se pravděpodobně ani nestihne normalizovat. Její úroveň z období před globální finanční krizí je v tomto hospodářském cyklu zřejmě nedosažitelná. Nízké úrokové sazby se stanou novým normálem a to nejen v Česku.

Podle našeho názoru by ČNB měla zvýšit sazby, dokud to domácí ekonomická situace dovoluje, aby se co nejvíce přiblížila k rovnovážné úrovni.  Bankovní rada by poté měla v případě potřeby o to větší manipulační prostor pro nastartování ekonomiky. Již v průběhu tohoto roku očekáváme zpomalení inflace i tuzemské ekonomiky, čímž se prostor pro zvýšení sazeb uzavře. Odhadujeme, že v následujících letech by měl uvedený vývoj přetrvávat, což vyvolá potřebu podpořit ekonomiku. Proto předpokládáme, že se bankovní rada rozhodne přistoupit ke snížení úrokové sazby hned v prvním čtvrtletí roku 2020.

Eliška Jelínková, analytička Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.