Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

ČNB nepřekvapila, úrokové sazby zvýšila

Banky 02.08.2018 | 13:41 0 Komentářů

Zvýšení úrokových sazeb ČNB není v případě dnešního zasedání nijak překvapivé: takový krok byl očekáván, centrální banka reaguje na vývoj inflace a kurzu koruny.

Koruna byla ve druhém čtvrtletí slabší, než co ČNB předpokládala a tato disproporce vůči květnové prognóze centrální banky dále vzrostla v průběhu července. Inflace se vyšplhala výrazně nad květnovou prognózu ČNB a zároveň i nad dvouprocentní inflační cíl a nad dvouprocentní úrovní růst cen v tuzemské ekonomice setrvá i v dohledné době.

V kontextu vyšší inflace a zaostávání kurzu koruny neměla bankovní rada důvod otálet.
Guvernér Rusnok ostatně po červnovém zvýšení úroků zdůraznil, že bankovní rada nebude v případě potřeby váhat na sazby opět sáhnout, aby tak dále zpřísnila měnové podmínky.

Za pozornost stojí dnešní zvýšení diskontní sazby, což je krok, k němuž ČNB přistoupila v rámci stávajícího cyklu zvyšování svých sazeb vůbec poprvé. Bude zajímavé sledovat, nakolik bude mít tento krok vliv na sentiment investorů vůči koruně.

Česká měna by na dnešní rozhodnutí ČNB mohla reagovat dalším posílením, důležité bude ale také vyznění tiskové konference bankovní rady včetně nové prognózy.

Nová prognóza ČNB bude takřka jistě předpokládat rychlejší růst úroků, než tomu bylo v předchozí prognóze prezentované počátkem května. Takový výhled úrokových sazeb by sám o sobě mohl korunu tlačit k dalšímu posílení a v reálu by pak ČNB nemusela s dalším zvyšováním úroků až tak spěchat.

Osobně pro zbytek letošního roku očekávám nejvýše jedno další zvýšení úroků, v závěrečném čtvrtletí, překvapen bych ale nebyl ani scénářem, kdy by nejbližší zvýšení sazeb přišlo až počátkem roku 2019.
V každém případě: alfou a omegou pro další kroky ČNB bude v prvé řadě vývoj kurzu koruny, kde bude hrát důležitou roli jak sentiment na globálních trzích, tak komunikace ze strany samotné ČNB.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.