Sobota 16. října. Svátek má Havel.

ČNB nepřekvapila. Znovu zvyšuje úrokové sazby

Investice 26.09.2018 | 13:12 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 25 bazických bodů na 1,50 %. Rada ČNB také rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od zítřka, tedy od 27. září 2018.

Zvýšení sazeb není velkým překvapením. Odborníci predikovali, že ČNB sazby znovu zvýší. Jedná se tak o třetí zvýšení úrokových sazeb v řadě. Letos sazby ČNB zvýšila už počtvrté.

Centrální banku vede k nebývale svižnému postupu ve zpřísňování měnové politiky snaha zchladit přehřívající se tuzemský trh práce a částečně také ještě trh nemovitostní. Navíc bankéřům vadí stále poměrně slabá koruna, která je potenciálně nežádoucím proinflačním činitelem. Česká národní banka také musí tlumit potenciální budoucí dopad dalšího mzdového a platového nárůstu a do určité míry také zdražování energií,“ okomentoval zvýšení sazeb Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.

K dalšímu zvýšení sazeb pravděpodobně dojde na nadcházejícím měnovém zasedání v listopadu. ČNB avizovala zvýšení úrokových sazeb i ve své zprávě o inflaci.

Nová prognóza z dílny ČNB pak ukáže další utahování trhu práce, které se promítá do inflace, a ta tak zůstane po delší dobu nad 2% cílem. Slabší růst HDP bude interpretován spíše jako proinflační faktor, protože při růstu mezd znamená vyšší náklady na jednotku produkce. To vše povede centrální banku v listopadu k dalšímu zvýšení sazeb,“ dodává Jakub Matějů z Komerční banky.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.