Pondělí 28. září. Svátek má Václav.

ČNB nechává sazby na minimech a pokračuje v intervencích

Banky 31.03.2016 | 14:22 0 Komentářů

Bankovní rada České národní banky (ČNB) rozhodla, že úrokové sazby ponechá na historických minimech. Zároveň bude pokračovat v režimu devizových intervencí  s cílem udržet kurz koruny „poblíž hladiny 27 CZK/EUR“. (Aktualizováno)

„Ve výsledku se nic nového nestalo. Přesto je zde velká řada otázek kolem vývoje kurzu koruny a toho, kdy a jak se bude koruna dále vyvíjet. Evropská centrální banka dál experimentuje se zápornými úrokovými sazbami v Evropě. To může nepřímo vyvolat tlak na tuzemskou centrální banku, aby podobný trend také zavedla. Na zavedení záporné sazby panují silně odlišné názory, kdy jedni ostře odmítají záporné sazby jako čistý ekonomický experiment bez jasného důkazu o funkčnosti. Zastánci vidí záporné sazby jako klíčový krok k tomu, jak vrátit ekonomiku zpět k prosperitě.  To, že dnes nepadlo rozhodnutí o záporných sazbách, ale neznamená, že toto téma je uzavřené i pro další jednání,“ uvedl Michal Kozub ze společnosti Home Credit.

„Zastávám názor, že závazek držet korunu nad úrovní 27 za euro zůstane v platnosti po celý rok 2017, a že ČNB tento svůj závazek zruší až v průběhu první poloviny roku 2018. Zároveň si myslím, že jak vývoj globální inflace, tak vývoj měnové politiky v našem blízkém zahraničí a jeho implikace pro finanční trhy (záporná depozitní sazba v eurozóně, tj. měnová politika ECB, nově ale také například záporná depozitní sazba maďarské centrální banky – tamní centrální banka k tomuto kroku přistoupila minulý týden) pravděpodobně dovede i českou centrální banku k využití záporných úrokových sazeb. Konkrétně depozitní sazba ČNB by mohla být snížena mírně pod nulu v průběhu druhé poloviny letošního roku (2016) s tím, že záporný úrok by se mohl týkat pouze nových depozit, jež banky na účtech u ČNB drží. ČNB se při případném využití záporných úroků jistě bude snažit, aby se tento nástroj, tj. záporný úrok, nepřelil na vklady, jež u tuzemských bank drží domácnosti. Nicméně, i v případě, že ČNB v záporným sazbám nakonec nepřikročí, tak v dohledné době je nutno počítat s velmi nízkou úrovní úrokových sazeb v české ekonomice: a zde hovořím nejen o letošním roce, ale také o roce 2017 a 2018,“ uvedl Radomír Jáč hlavní ekonom Generali Investments CEE.

V rámci devizových intervencí, které ČNB spustila v listopadu 2013, nakoupila do konce ledna devizi celkem za více než půl bilionu korun. Vyplývá to z dostupných statistik.

Zdroj: Tisková zpráva ČNB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.