Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

ČNB možná přitvrdí v regulaci dluhopisového trhu

Investice 29.10.2019 | 11:01 0 Komentářů

Nedávné události na dluhopisovém trhu by mohly vést ČNB k přitvrzení v regulaci některých povinností emitentů. Podle statistik serveru Nesplacenedluhopisy.cz má být s platbou v prodlení 25 emitentů. Tito dohromady dluží přibližně tři čtvrtě miliardy korun. V pondělí to uvedl server E15.cz.

Před časem zastavila platby dluhopisů i úroků Bártova skupina EMTC. Odborníci ale připomínají, že pozornost si zaslouží spíše méně viditelné emise. Podle šéfky Asociace pro kapitálové trhy Jany Brodani je nutné zabývat se zejména neregulovanou částí trhu s korporátními dluhopisy. Ta je riziková nejen z pohledu potenciálních investorů, ale Jak uvádí Brodani, přináší „také reputační riziko pro celý kapitálový trh“. Tento názor zastává i šéf České asociace finančního zprostředkování a poradenství Marek Černoch. „V době, kdy je finanční trh už spíše přeregulován, je zde část trhu, kde je zatím regulace spíše vlažná a zároveň velmi riziková,“ upozorňuje.

„Bylo by možné zvážit rozšíření informací povinně poskytovaných emitentem při emisi korporátních dluhopisů tak, aby potencionální investoři měli více informací pro rozhodnutí, zda je pro ně případná investice do dluhopisů vhodná,“ říká mluvčí ČNB Markéta Fišerová. „Jedná se především o informaci o účelu emise, finančních výkazech emitenta a jejich ověření auditorem a o struktuře konsolidačního celku, do kterého emitent náleží,“ dodává.

Uvedená opatření možná ČNB promítne do novely zákona o dluhopisech. Zákon je pro emitenty zatím mírný a informační povinnosti v něm obsažené podle ČNB neodpovídají potřebám investorů. Emitenti tak by tak do budoucna uváděli například na co získané finanční prostředky vynaloží a jakých finančních výsledků dosáhli v minulých letech.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.