Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

ČNB mimořádně zasahuje

Vývoj ekonomiky 17.03.2020 | 12:00 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB na včerejším mimořádném zasedání snížila úrokové sazby o půl procentního bodu. Umazala tak nejenom překvapivé únorové navýšení repo sazby, ale dokonce ji vrátila na úroveň před loňským květnem. Vzhledem k tomu, že tento krok udělala zcela mimo svůj harmonogram a navíc i v době korunového výprodeje, je evidentní, že ČNB odstavila kurz na druhou kolej, byť sám o sobě uvolňuje měnové podmínky, a navíc je připravena dál jednat. Příležitost bude mít už třeba za necelé dva týdny, kdy proběhne pravidelné měnové zasedání bankovní rady, od něhož můžeme čekat další uvolnění měnové politiky. ČNB si tak vytvořila čas na vytvoření scénáře propadu ekonomiky, který jí naznačí, kam až bude muset se sazbami zajít. Jisté je zatím pouze to, že čím delší koronavirová „epizoda“ bude, tím drsnější pokles ekonomika krátkodobě zažije, a o to více uvolněna bude muset měnová politika být. A to i z pohledu inflace, protože s ekonomickým útlumem se inflační tlaky dosud trápící centrální banku (např. rychlý růst mezd či bytů) stanou minulostí.

ČNB včera rovněž deklarovala jasnou připravenost bránit kurz před nadměrnými výkyvy, byť nejeden má koruna už vlastně včetně včerejška za sebou. Zásadní otázkou samozřejmě je, kde je onen práh citlivosti ČNB,nicméně pokud nedojde k uklidnění na mezinárodních finančních trzích, tak brzo jej asi poznáme. Munice má v tomto směru centrální banka více než dost. V době kurzového závazku nastřádala rekordní objem devizových rezerv, který aktuálně odpovídá asi 61 % HDP (necelých 135 mld. EUR), takže může směle korunu začít bránit a fakticky na tom ještě sama může vydělat.

Kromě aktuálního snížení sazeb ČNB rozšiřuje a zatraktivňuje refinanční operace na podporu likvidity finančního sektoru. V případě zájmu se tak dodávací repa mohou realizovat 3x týdně a navíc bez dřívější přirážky ve výši 0,1 procentního bodu. Vedle toho vrací původně navýšenou proticyklickou kapitálovou rezervu na úroveň 1,75 % (letos měla vzrůst na 2,0 %) a jistou dohledovou vstřícnost vyjádřila i u případného odkladu splátek úvěrů.

Co říct závěrem? Poslední krok ČNB byl rázný z pohledu rozsahu i načasování, nicméně nebyl posledním. S celosvětovým rozšiřováním koronaviru lze předpokládat i prodlužování doby, než se světová (a rovněž naše) ekonomika začne vracet do normálních kolejí. Čím hlouběji bude padat, tím radikálnějších kroků bude třeba. Na rozdíl od ECB má ČNB velký manévrovací prostor, ať už z pohledu konvenčních nástrojů, tak vlastně i těch netradičních, které dosud vůbec využívat nemusela.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.