Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

ČNB mění výhled – ale zvýšení v dohledné době nevylučuje

BankyInvestice 07.02.2019 | 16:33 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes dle očekávání rozhodla o zachování sazeb na současné úrovni. Dva členové bankovní rady hlasovali pro její zvýšení.  Jak prognóza, tak guvernér ČNB Jiří Rusnok nevylučují růst úrokových sazeb. Zatímco samotná prognóza ČNB počítá i nadále s jedním zvýšením sazeb během letošního prvního čtvrtletí a následnou stabilitou, guvernér Jiří Rusnok dokonce nevyloučil za určitých okolností ani dvě zvýšení. 


Podle našeho názoru ČNB ještě 2x zvýší základní úrokovou sazbu na konečných 2,25 %. Důvodem bude hlavně slabší koruna. ČNB tvrdošíjně trvá na posilování koruny s odvoláním na rozdíl v úrokových sazbách proti eurozóně. Podle našeho názoru ale důvody k jejímu posilování odezněly a samotný úrokový diferenciál nemá už takový efekt na kurz koruny.

Ekonomické vyhlídky Česka se podle ČNB zhoršily jen nepatrně ve srovnání s jinými institucemi (z 3,3 % na 2,9 % v roce 2019 a z 3,3 % na 3 % v roce 2020) – ekonomika dle guvernéra směřuje k “normálnímu“ tempu. Kurz koruny by přesto podle představ ČNB měl už v polovině roku prolomit hranici 25 korun za euro a pozvolna dál posilovat. Předpokládané posilování koruny je nicméně pomalejší než v listopadové prognóze. Přesto rozdíl mezi naší prognózou a prognózou ČNB pro kurz koruny na konci letošního roku je 1,2 Kč, tj. téměř 5 %. Tento rozdíl podle našeho názoru odpovídá minimálně jednomu dalšímu zvýšení úrokových sazeb oproti aktuální prognóze ČNB.

ČNB výrazně přehodnotila vývoj inflace v první polovině roku směrem k naší prognóze.  Růst cen by měl zůstat nad inflačním cílem ČNB až do jara 2020 a poté mírně zpomalit. Vývoj inflace sice nevyžaduje rychlé zvyšování sazeb na druhou stranu mu ale ani nebrání.

Dnešní prognóza i vystoupení guvernéra Rusnoka, které bylo na jeho poměry neobvykle “jestřábí“ nás utvrzuje v naší prognóze dvojího růstu úrokových sazeb na konečných 2,25 %.

Helena Horská
Hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.