Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

ČNB chce rozdělit odměny zprostředkovatelů za životní pojištění na pět let

Pojištění 16.02.2015 | 09:59 0 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) bude dnes jednat s ministerstvem financí o novele zákona o pojišťovnictví. ČNB by chtěla rozdělit odměny za prodej životního pojištění do pěti let a ochránit tak klienty před nepoctivými poradci. Ministerstvo s návrhem nesouhlasí.

„Požadavek na rozložení provizí v čase je už dnes na trhu částečně aplikován, ale v malé míře a právní předpisy nedávají ČNB dostatečný základ pro vyžadování tohoto opatření u všech pojišťoven,“ komentovala návrh ČNB.

„MF se staví velmi rezervovaně k zásahům do smluvní svobody mezi dvěma profesionálními osobami. Taková forma státního zásahu by ze své povahy byla jednoznačně spíše ochranou pojišťoven a jejich obchodních zájmů než ochranou spotřebitele, za kterou je vydávána. Je třeba zdůraznit, že rozložení výplaty provize do více let se nemusí automaticky promítnout např. do výše odkupného pro pojistníka,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Na návrhu podle zprostředkovatelů vydělají pojišťovny, ušetří za předčasně ukončené smlouvy. „Návrh ČNB omezuje zprostředkovatele, ale pojišťovny v žádném směru nenutí k tomu, aby snížené náklady přesunuly ke klientům. Ve svém důsledku se tak nejedná o návrh na ochranu spotřebitele, ale o návrh na ochranu zisků pojišťoven,“ uvedl Jiří Šindelář z Unie společností finančního zprostředkování a poradenství a dodal „Takovýto krok prosazovaný autoritou, jako je ČNB, bez jakékoliv konzultace s trhem, považujeme za šokující a věříme, že jej vláda důrazně odmítne.“

Zdroj: iDnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.