Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

ČNB by mohla letos sazby zvýšit dvakrát, dvouprocentní hranice s velkou pravděpodobností padne

Banky 11.01.2019 | 14:16 0 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) zvýšila v loňském roce základní úrokovou sazbu pětkrát. V letošním roce by sice mělo utahování měnové politiky pokračovat, ale pomalejším tempem. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka by centrální banka mohla zvýšit základní sazby dvakrát.

„Prognózu měníme čtyřikrát za rok. V tuto chvíli to při očekávaném vývoji kurzu vypadá na dvě zvýšení. Je však vysoce pravděpodobné, že k nějakým změnám v nových prognózách dojde. Úrokové sazby půjdou nahoru i v tomto roce. Je ale otázka, jak rychle,“ uvedl Jiří Rusnok v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Základní úroková sazby by se měla dostat za dvouprocentní hranici. „Je vysoce pravděpodobné, že hranice dvou procent padne,“ uvedl Jiří Rusnok.

„Byli bychom v zásadě rádi, kdybychom se dostali k takzvané neutrální úrokové sazbě. Samozřejmě může být debata, kde se nachází neutrální sazba, která ekonomiku nebrzdí ani nestimuluje. Jestli jsou to tři procenta při dvouprocentní inflaci. Mohla by být, kdyby platilo historické pravidlo, že má být jednoprocentní reálná rovnovážná úroková sazba. Otázkou je, zda takové pravidlo ještě platí, jestli to dnes není méně než jedno procento,“ dodal guvernér.

Podle Jiřího Rusnoka záleží také na tom, zda ostatní okolnosti umožní dostat se k této neutrální sazbě, a to především kurz koruny, vývoj na relevantních trzích či chování Evropské centrální banky.

Zdroj: Ekonom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.