Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

ČNB bude rozhodovat o sazbách až v listopadu

Banky Daniel Kuchta 09.10.2008 | 14:03 0 Komentářů

Bankovní rada ČNB dnes ráno rozhodla, že na dnešním zasedání nebude jednat o změně sazeb a nepřidá se tak k akci některých centrálních bank, které své sazby snížily.

Přesto že světové centrální banky včera v reakci na finanční krizi koordinovaně snížily základní úrokové sazby o půl procenta. I když někteří odborníci očekávali, že dnes se k podobnému kroku odhodlá i Česká národní banka, se tak nestane. "Členové bankovní rady posoudili aktuální situaci na finančním trhu a rozhodli, že tato nevyžaduje, aby se BR dnes zabývala měnověpolitickými otázkami," uvedla mluvčí banky Pavlína Bolfová v tiskové zprávě. 

Rozhodnutí je i přes očekávání správné, protože situace na českém bankovním trhu i v ekonomice není tak vyhrocená, aby si vyžadovala unáhlené kroky. Naopak, akce ČNB by mohla vyvolat dojem, že něco není v pořádku, což by mohlo mít úplně opačný efekt, jaký se od podobných kroků očekává.

Pravidelné hlasování o sazbách je na pořadu až 6. listopadu, kdy se očekává snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 3,25 % kvůli nižší inflaci a zpomalování ekonomického růstu.

Zdroj: Patria, Atlantik FT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.