CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

03. 01. 2013

0 komentářů

Cloud jako cesta k úsporám ve státní správě

 


 

Vlády si začínají uvědomovat, že využití cloud computingu může výrazně snížit náklady na služby poskytované občanům. Zjišťují, že umístění služeb na cloudovou platformu může zlepšit přístup lidí k datům. Výsledkem je pak větší transparentnost a lepší interakce při jednání občanů s institucemi veřejného sektoru. Rozhodující roli ale hraje zajištění bezpečnosti dat, především při práci s osobními údaji a citlivými vládními informacemi,” uvádí Michal Pobuda, Director, Management Consulting, KPMG Česká republika.

Největší překážkou jsou obavy o bezpečnost

Téměř polovina respondentů průzkumu uvedla, že mají při umisťování služeb a procesů na cloudovou platformu obavy o bezpečnost. Téměř 80 procent respondentů ale uvedlo, že by se jejich důvěra v cloud computing zvýšila, pokud by služby byly certifikovány vládním orgánem. Za další problém pak respondenti označili oblast IT governance a soulad s regulatorními požadavky.

Státní orgány často disponují velmi citlivými údaji, a jsou proto častým terčem útoku hackerů. Než umístí klíčové služby a data na cloudové platformy, musí si být vedoucí IT oddělení ve státní správě jistí, že jejich poskytovatelé budou schopni zajistit odolné bezpečnostní protokoly a ochranu,” doplňuje Michal Pobuda.

Skoro třetina (32 procent) představitelů veřejného sektoru v průzkumu uvedla, že dávají přednost platformě soukromého cloudu (zjednodušeně řečeno se jedná o cloud, který je vybudován a využíván jen jednou firmou). 22 procent zvažuje využití platformy veřejného cloudu (v němž jsou služby nabídnuty široké veřejnosti). Dalších 26 procent by dalo přednost hybridní platformě.

Jak velké by měly být úspory?

Názory na to, jak velké úspory by představitele veřejného sektoru přiměly k přechodu na cloudové uspořádání, se různí. Více než čtvrtina respondentů vyžaduje úspory přesahující 10 procent. 21 procent by uvítalo úspory do výše jedné čtvrtiny svých nákladů. Deset procent respondentů uvádí, že by jim cloudové uspořádání muselo přinést vyšší než 25procentní úspory nákladů.

REKLAMA

Největších pokroků v zavádění cloudových řešení dosáhly v posledních letech vlády v Austrálii, Itálii, Dánsku, Singapuru a USA. Asi 30 procent organizací veřejného sektoru v těchto zemích již cloud computing částečně nebo úplně zavedlo. Jejich zkušenosti mohou být velmi cenné pro postupné zavádění těchto služeb i v dalších zemích.

O průzkumu
Průzkumu Exploring the Cloud: A Global Study of Governmens Adoption of Cloud se zúčastnilo 430 představitelů veřejného sektoru z deseti zemí (Austrálie, Kanada, Dánsko, Itálie, Nizozemsko, Singapur, Jihoafrická republika, Španělsko, Velká Británie a USA).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Václav Skoblík: Do Česka přichází komunitní energetika

V tuzemsku se už delší dobu mluví o takzvané komunitní energetice. Jaký je její princip? Skupina občanů nebo obec se rozhodnou vybudovat vlastní zdroj energie, například fotovoltaické panely na střechách. Vyprodukovanou elektřinu pak mohou jako členové komunity sdílet, a to v některých případech i s použitím distribuční […]

Text: Filip Kučera

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *