Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Clintonová konečně prezidentským kandidátem do něhož mohou trhy vložit své naděje

Investice 08.06.2016 | 10:07 1 Komentář

Tak tedy nakonec opravdu Ameriku čeká souboj Clintonová-Trump. Globální finanční trhy si po včerejší noci, kdy v amerických primárkách v New Jersey a Kalifornii vyhrála H. Clintonová, mohou oddychnout, neboť v souboji o amerického prezidenta nebudou stát jen kandidáti, kteří hodlají rozbourat stávající status quo.

Jestli totiž trhy něco preferují, tak je to stabilita politických pořádků. A tu současná americká ministryně zahraničí a manželka bývalého demokratického prezidenta Billa Clintona reprezentuje dokonale. Clintonová by v prezidentském úřadě přitom nejlépe vyhovovala představě kontinuity i v ekonomické a finanční oblasti. Možná, že první žena v pozici kandidátky na post prezidenta USA by si ráda více posvítila na farmaceutické firmy, ale to by byl asi ten “nejradikálnější” krok v hospodářsko-politické oblasti, který by se od ní dal čekat. Žádné radikální a plošné navyšování minimálních mezd, žádné bourání obchodních dohod s Čínou, žádné výměny centrálních bankéřů. 

To je přesně ona stabilita, kterou finanční trhy potřebují. Teď jde jen o to, zdali Clintonová dokáže dotáhnout do konce svůj dlouhodobý životní cíl a usednout v Bílém domě jako prezident. Bude to znamenat porazit zcela nevypočitatelného realitního magnáta Trumpa. Ten sice proti sobě bude mít sešikovanou hispánskou a černošskou menšinu, avšak zase se veze na vlně revolty voličů západního světa, která je namířena proti současnému establishmentu. V důsledku toho může být prezidentský souboj Clintonová-Trump daleko napínavější, než by si většina politických rádoby-analytiků dokázala před pár měsíci představit. A tak potřebný klid na práci a hladké obchodování budou mít trhy teprve až 9. listopadu, kdy budou známy výsledky prezidentských voleb a také zdali se osvědčená značka “Clinton” opět zabydlí na 4 roky v Bílém domě.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Jeden komentář: “Clintonová konečně prezidentským kandidátem do něhož mohou trhy vložit své naděje”

  1. Novák napsal:

    Hmm, ovšem je otázkou, zda to, co je dobré pro „trhy a investory“ je dobré i pro běžné lidi na celém světě. A obávám se, že zde kompromis nejde dosáhnout, vy nás chcete jen vyždímat. A taky, pro celý svět není stávající americký pořádek vůbec dobrý (co je dobré pro USA, je špatné pro svět), takže naopak musí zvítězit pan Trumh.. Paní Clintovová se chystá na válku, to opravdu chcete??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.