Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Členské státy se s europarlamentem shodly na rozpočtu pro rok 2020

eurozona 19.11.2019 | 13:14 0 Komentářů

V pondělí večer dosáhly členské státy EU s Evropským parlamentem shody na unijním rozpočtu pro následující rok. Prioritami budou digitalizace i klima.

Členské státy se v září dohodly na rozpočtu 166,8 miliardy eur pro smluvní závazky a 153,1 miliardy eur pro skutečně provedené platby. Evropská komise a Evropský parlament proti tomu prosazovaly 171 miliardy eur pro závazky, resp. 159,1 miliardy eur v platbách. Zvítězil kompromis 168,7 miliardy eur pro smluvní závazky a 153,6 miliardy eur pro platby.

„Jsem rád, že obě instituce sdílejí stejné priority. Boj s klimatickými změnami, financování vědy a výzkumu a také zajištění toho, aby bylo postaráno o mladé lidi a zmírněn dopad migrace,“ uvedl státní tajemník finského ministerstva financů Kimmo Tiilikainen. „(Rozpočet) pomůže vytvářet pracovní místa, reagovat na klimatické změny a podnítit investice po celé Evropě. Investuje peníze do mladých lidí a učiní Evropu bezpečnější. Všechny tyto priority odráží i příští víceletý rozpočet pro období po roce 2020 navrhovaný komisí,“ komentoval výsledek eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger.

Zdroj: iHNED.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.