Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Čistý zisk Pegas Nonwovens loni klesl o 93 procent

Investice 30.04.2014 | 12:53 0 Komentářů

Přední evropský výrobce netkaných textilií zvýšil tržby o šest procent na 5,47 miliardy korun. Čistý zisk srazila hlavně slabší koruna.

Čistý zisk Pegas Nonwovens loni klesl o 93 procent

Znojmo – Přední evropský výrobce netkaných textilií ze Znojma Pegas Nonwovens měl v loňském roce výnosy 199,2 milionu eur (5,47 miliardy korun), tedy o šest procent vyšší než o rok dříve.

Čistý zisk se snížil o 93 procent na 1,4 milionu eur (38,4 milionu korun), provozní zisk se však držel na stejné úrovni jako v roce 2012.

Vyplývá to z auditovaných výsledků, které dnes společnost zveřejnila ve výroční zprávě.

Slabší koruna uškodila

Za hospodářskými výsledky jsou vyšší prodeje, kterých firma dosáhla i díky výrobě na nové lince v Egyptě. Čistý zisk klesl zejména z důvodu negativního vlivu kurzových změn. Ve čtvrtém čtvrtletí společnost zaznamenala ztrátu 7,6 milionu eur (209 milionu korun) hlavně kvůli oslabení koruny vůči euru a následnému přecenění rozvahových položek, které se dělají v eurech.

Přesto byl loňský rok jedním z nejúspěšnějších v historii firmy, která ve Znojmě působí od roku 1990. „Bezesporu nejviditelnějším úspěchem je zprovoznění nové linky v Egyptě. Jsem rád, že jsme to dokázali vzdor nepříznivé bezpečnostní a politické situaci. Věřím, že linka nepřinese jen navýšení produkce a tržeb, ale také ještě zlepší reputaci u našich odběratelů,“ uvedl ve zprávě generální ředitel František Řezáč.

Společnost chce také hodně investovat do vývoje a inovací, které mají zajistit dlouhodobou prosperitu společnosti. Zásadní investice, jako bylo zprovoznění linky v Egyptě, se však letos nechystá. „Chceme společnost stabilizovat a zaměříme se na minimalizaci dopadů kurzových změn, které nás loňský rok provázely,“ uvedl Řezáč.

Dividenda? Jasno bude v květnu

Pro letošní rok plánuje Pegas zvýšit ukazatel EBIDTA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) o 12 až 22 procent, loni činil 38,6 milionu eur (1,06 miliardy korun). S pomocí náběhu komerčních dodávek z egyptské linky plánuje i vyšší tržby. V současnosti je podle dva roky starého výzkumu největším producentem netkaných textilií na trhu západní, střední a východní Evropy včetně Ruska a také na Blízkém východě a v severní Africe. „Především dva posledně jmenované jsou ještě nenasycené a poptávka se zde postupně zvyšuje,“ uvedl Řezáč.

Pegas vyrábí nejen materiály pro dětské pleny či inkontinenční výrobky a ženskou hygienu, ale také materiály pro zemědělství či stavební průmysl. V loňském roce výrazně zvýšil počet zaměstnanců, na konci roku jich měl 574, což je o 120 více než na konci roku 2012.

V polovině května společnost také zveřejní, jaké bude akcionářům vyplácet dividendy, loni to bylo 1,05 eura za akcii. Je obchodovaná na pražské a varšavské burze, většinovým vlastníkem je soukromý kapitálový fond Pamplona Capital Partners.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.