Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Čínský export roste, kvůli obavám z Trumpových cel

Makro 10.06.2019 | 13:16 0 Komentářů

Navzdory americkým clům vývoz z Číny v květnu rostl. Dovoz naopak zaznamenal nejvyšší propad během tří let. Prudce vzrostl přebytek zahraničního obchodu z Číny, meziročně činí nárůst o 78 procent na 41,7 miliardy dolarů. Vyplývá to z dat čínského celního úřadu.

Meziročně hodnota zboží a služeb vyvezených z Číny stoupla o 1,1 procenta 213,8 miliardy dolarů. Dovoz v meziročním srovnání naopak klesl o 8,5 procenta na 172,2 miliardy dolarů.

Většina analytiků v květnu očekávali spíše pokles vývozu a dovozu, a to o 3,8 procenta. Podle odborníků je hlavním hnacím motorem exportu obava z nových cel. Vývozci totiž urychlili dodávky zboží od USA, aby se vyhnuli novým clům, kterými pohrozil americký prezident Donald Trump. Napětí mezi Washingtonem a Pekingem navíc stouplo, když Trumpova vláda obvinila Čínu, že nedodržuje sliby týkající se strukturálních změn jejích hospodářských praktik. Proto Trump od 10. května zvýšil cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 miliard dolarů ročně a uvedl, že se zvyšováním cel bude pokračovat. Čína vrátila odvetu a zvýšila clo na americké zboží.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.