Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Čínská ekonomika letos zpomalí. Stále ale roste o 8 %

Investice 12.04.2012 | 09:20 0 Komentářů

Peking má podle Světové banky začít připravovat nová opatření na podporu růstu ekonomiky

Peking – Světová banka mírně snížila výhled ekonomického růstu Číny pro letošní rok na 8,2 procenta z dosavadní předpovědi 8,4 procenta. Ve své dnešní zprávě instituce předpověděla, že druhá největší ekonomika světa přejde od přehřívání předminulého roku k „hladkému přistání“, doporučila nicméně Pekingu, aby si připravil nová opatření na podporu růstu.
Světová banka konstatovala, že k loňskému zpomalení růstu hrubého domácího produktu na 9,2 procenta z předloňské úrovně 10,4 procenta přispěly vedle vládních omezení úvěrů a investic i ekonomické potíže v USA a Evropě. Podobně mírné zpomalení čeká i letos, vidí už ale určitá rizika.
„Vyhlídky na hladké přistání zůstávají vysoké, existují ale obavy z toho, že růst se zpomalí příliš rychle,“uvedla banka.
Peking má být připraven k novým podpůrným krokům
Čína se loni snažila o zmírnění růstu ekonomiky v obavách z růstu inflace a zatím se jí to dařilo. Někteří analytici ale upozorňují na to, že vládní restriktivní kroky v kombinaci s propadem západní poptávky by mohly vést k výraznému útlumu, který by mohl ohrozit tvorbu pracovních míst a hrozil by vyvoláním sociálních nepokojů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.