Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Čínská ekonomika letos vyroste skoro o deset procent

Investice 18.06.2010 | 09:04 0 Komentářů

Tempo růstu zůstane vysoké i příští rok

Peking – Tempem téměř deseti procent bude letos podle odhadu Světové banky růst čínská ekonomika. Značné tempo růstu pokračuje, i když se tamní úřady snaží zabránit přehřátí. Odhad pro letošek je 9,5 procenta, příští rok SB počítá se zpomalením růstu na 8,5 procenta.
Banka zjistila, že státní úřady letos méně investují, ovšem tento pokles částečně korigují investice do nemovitostí. Loni se úřady snažily podpořit ekonomiku širším zpřístupněním úvěrů, podpůrná opatřením ale už ve druhém pololetí začaly omezovat.
„Růst domácí spotřeby je dobrý, což je odrazem příznivých podmínek na trhu práce,“ uvedla SB. Předstihové indikátory, které naznačují, jak si ekonomika povede v nejbližších měsících, ukazují na zmírnění tempa. Nadále ale podle SB i tak zůstane velmi vysoké.
Vloni rostla čínská ekonomika o 8,7 %.
SB výhled čínské ekonomiky aktualizuje každého čtvrt roku. V posledním výhledu, který vydala v březnu, SB odhad růstu hrubého domácího produktu na letošní rok zvýšila na současných 9,5 procenta. Do té doby počítala s růstem 8,7 procenta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.