Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Čínská ekonomika je opět připravena ke zrychlení růstu

Investice 09.07.2009 | 22:46 0 Komentářů

Události na finančních trzích pohledem analytika

Zatímco po celém světě zuří globální recese odstartovaná finanční krizí a ekonomové se předhánějí v proroctvích, kdy se světová ekonomika vrátí k růstu, Čína takovéto problémy vůbec neřeší, protože růst jejího hospodářství se dosud nezastavil. Klíčovou otázkou zde není, zda čínská ekonomika bude růst, ale jak rychle bude růst.
Rychlost růstu čínské ekonomiky měřená meziroční změnou hrubého domácího produktu se sice již více než dva roky snižuje, avšak i poslední údaj za první kvartál tohoto roku je více než úctyhodný – 6,1 %. O takovém růstu si většina západních zemí mohla nechat zdát i ve fázi všeobecné konjunktury před vypuknutím finanční krize. Bude se i nadále růst Číny zpomalovat, nebo se naopak zrychlí?

Známý ekonom a investor George Soros se před nedávnem nechal slyšet, že pravdou se stane druhá varianta. Je však otázkou, jestli ze Sorose nemluví nechuť ke kapitalismu západního typu, kterou je známý, čímž by šlo vysvětlit to, že čínskému hospodářství tak věří. Existují tedy nějaká čísla podporující jeho názor?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.