Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Čínská CEFC již nechce navýšit podíl v J&T Bance

BankyInvestice 21.03.2018 | 11:45 0 Komentářů

Čínská investiční společnost CEFC stáhla žádost u České národní banky (ČNB) k povolení k navýšení podílu v J&T Bance na 50 %. V současnosti drží 10 % akcií banky.

Šéf šanghajské společnosti CEFC China Energy a poradce prezidenta republiky Miloše Zemana Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z finančních podvodů. „Jie Ťien-ming byl zadržen kvůli výslechu na přímý rozkaz čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, podle čtyř zdrojů seznámených se záležitostí,“ uvedl čínský deník South China Morning Post. Zda vyšetřování souvisí se stažením žádosti ale není zřejmé.

Česká národní banka již počátkem roku jednou zamítla žádost CEFC na navýšení podílu v J&T Bank kvůli pochybnostem o původu finančních toků. ČNB v tomto boji ale zůstala osamocena, neboť transakci schválily Evropská centrální banka, Národní banka Slovenska, Chorvatská národní banka, Centrální banka Ruské federace a Centrální banka Barbados. Čínská společnost se tehdy odvolala.

Téměř 50% podíl v CEFC měla dle informací serveru Týden.cz získat státní čínská společnost CITIC Group. CEFC považuje Českou republiku i nadále za atraktivní region. „Mateřská CEFC China i nadále považuje projekty v ČR za jednu ze svých priorit a přikládá jim velkou důležitost. Vedení CEFC China jednoznačně potvrdilo garanci splacení půjčky u J&T Group, a to nejdéle v řádném termínu ke dni splatnosti,“ uvedl Pavel Bednář, tiskový mluvčí společnosti.

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.