CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

19. 07. 2013

0 komentářů

Čína zvyšuje svůj vliv na cenu zlata

 


 

Trh s fyzickým zlatem je v letošním roce řízen hlavně Čínou, která již v prvních 5 měsících importovala 413 tun a bude-li v dosavadním trendu pokračovat, tak s největší pravděpodobností překoná hodnotu 830 tun za rok 2012. Dovoz zlata do Číny je monitorován pouze prostřednictvím cesty přes Hong Kong, takže nemusí jít o úplně přesný údaj. Nicméně je jisté, že při současném tempu by Čína letos mohla importovat více než 1 000 tun zlata. Čína je schopna pomocí svých dolů a jako vedlejší produkt z tavení a rafinace ročně získat 400 – 450 tun. Suma sumárum by druhá největší ekonomika mohla letos sečtením dovozu a vlastních zdrojů poptávat celkově až 1400 tun zlata, což je více, než polovina celosvětové těžby (2 700 tun).  Dominance Číny a její postavení světové jedničky v poptávce po zlatě je tedy nezpochybnitelná.

Její vedoucí postavení na trhu rovněž podpořila Indie, která svými přísnými opatřeními na dovoz žlutého kovu snížila oficiální čísla importu, ačkoli existující trh s pašovaným zlatem se do těchto statistik nepromítne. Dominance Číny na trhu se zlatem by mohla nadále růst, a to i kvůli klesající těžbě některých dolů, které se u ceny 1200 dolarů za unci dostávají na hranici svých výrobních nákladů. Při dalším poklesu ceny této komodity by se jim již těžba nemusela vyplácet a doly by mohly být zavřeny.

Na druhé straně i přes silný import se objevují faktory kompenzující čínskou poptávku. Obchodníci se smířili s tím, že ceny zůstanou ještě po nějakou dobu poměrně nízko a není tak nutkavá tendence zlato nakupovat nyní. Touhu Číny míti více a více zlata by rovněž mohlo schladit pomalejší tempo růstu HDP.

Při současném vývoji na trhu se zlatem se lze však zamyslet nad zajímavou úvahou. Jestliže se situace bude opravdu vyvíjet tak, že Čína bude nadále zvyšovat svůj podíl na importu a produkci fyzického zlata, tak se tento kov bude postupně přesouvat z rukou západních do těch východních. Do problémů by se mohla rovněž dostat světová komoditní burza COMEX. Posilovat by naopak mohly burzy v Šanghaji a Hong Kongu. V současnosti určuje cenu zlata právě COMEX, jak se změní pravidla hry do budoucna, záleží tedy jen na Číně.

Michal Kraus, analytik Bossa

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Je čínská ekonomika větší než americká?

Studenti mi na pražské VŠE občas kladou vcelku záludné dotazy. Často jsou inspirované denním tiskem nebo úvahami na internetu. Jedním z oblíbených je: Kdy čínská ekonomika překoná svou velikostí americkou? Tedy trochu jinak: Kdy se stane Čína největší ekonomickou mocností na světě? Existuje mnoho odpovědí, často diametrálně odlišných.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

23. 02. 2024

Peníze neustále pracují, pokud je neřídíte, nejspíše pracují ve váš neprospěch. Jak je pořádně „zapřáhnout“?

Konečně je kolem nás mnohem více slyšet o tom, že začíná být celkem běžné zhodnocovat své peníze. Pomohla k tomu i vysoká inflace posledních let a mediální „masáž“ kolem ní. Hlavní ale je, že jsme začali. Investování totiž není jen pro milionáře. Týká se každého, komu měsíčně zbývají […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 01. 2024

Investiční výhled na 1. čtvrtletí: Co se stalo s budoucností?

V posledním čtvrtletí loňského roku vyzývala společnost Saxo investory, aby si vytvářeli dlouhé pozice v dluhopisech. Naši stratégové si totiž uvědomují, že se světová ekonomika nedokáže vypořádat s rekordně vysokými reálnými výnosy, protože produktivita ani počet obyvatel nerostou dostatečným tempem. S historicky dlouhým zpožděním za měnovou politikou se vysoké výnosy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *