Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Čína uvolní pravidla pro investice tamních firem v zahraničí

Investice 11.04.2014 | 10:50 0 Komentářů

Čínské firmy, které chtějí v zahraničí investovat více než 100 milionů dolarů, musí žádat stát. To by se mělo od 8. května změnit.

Čína uvolní pravidla pro investice tamních firem v zahraničí

Šanghaj – Čína se chystá uvolnit pravidla pro investice místních firem v zahraničí. Tamní firmy nebudou nově muset žádat stát o povolení investic do jedné miliardy dolarů, tedy v přepočtu do 19,7 miliardy korun.

Rozhodnutí je součástí snah vlády omezit byrokracii a usnadnit růst soukromých investic, uvedla agentura Reuters.

Omezení restrikce by mělo platit od 8. května.

Firmám s plánovanou investicí nižší než jedna miliarda dolarů by měla nově stačit jen registrace na úřadu. Nebudou již muset žádat o povolení Národní rozvojovou a reformní komisi (NDRC).

V současnosti musí NDRC schválit investice nad 100 milionů dolarů, tedy v přepočtu nad dvě miliardy korun. Výjimku tvoří investice do přírodních zdrojů, kde je limit stanoven na 300 milionů dolarů.

NDRC bude tedy nově schvalovat investice nad jednu miliardu. Pokud bude investice vyšší než dvě miliardy dolarů, musí ji schválit Státní rada.

Schvalovací proces investice brzdil

Analytici upozorňovali, že dlouhé schvalovací lhůty, které mohly trvat až šest měsíců, narušovaly konkurenceschopnost soukromých čínských firem při jejich akvizicích v zahraničí. Jiné zahraniční firmy se totiž mohou přizpůsobit změnám ekonomických podmínek mnohem rychleji. Zahraniční firmy se také často bránily spolupráci s nestátními čínskými společnostmi, protože nebylo jisté, zda regulátor žádost o investici neodmítne.

NDRC dodala, že nové opatření se nebude týkat investic do projektů v „citlivých zemích, regionech nebo sektorech“. Komise rovněž slíbila, že nově bude o investicích rozhodovat do 20 dní.

Podle údajů čínského ministerstva obchodu čínské přímé investice v zahraničí, mimo finanční sektor, loni stouply o 17 procent na 90,2 miliardy USD.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.