Středa 27. října. Svátek mají Šarlota a Zoe.

Čína produkuje více než polovinu světové oceli poprvé v historii

Investice 25.09.2013 | 17:43 0 Komentářů

O obrovské ekonomické síle Číny hovoří aktuální srpnová data výroby oceli. Tato země vyprodukovala 66,3 miliony tun oceli a dosáhla podílu 50,8 % na celkové světové produkci. Za celý rok 2012 dosáhla podílu 47 % (komentář XTB). 

Meziročně vzrostla produkce této slitiny o 13 %. Ještě před deseti lety se podíl Číny na světové produkci pohyboval okolo 20 %.

Za rostoucím podílem Číny stojí poptávka tamní ekonomiky, která v druhé polovině roku opět nabírá na rychlosti. Do určité míry se také jedná o efekt plánovaného hospodářství, které žádá stavby dalších oceláren bez ekonomických důvodů.

Graf: Podíl Číny (černá) a EU (oranžová) na světové výrobě oceli (v %), 

xtb-cina-ocel

Zdroj: Bloomberg

Ocelářství v ostatních zemích se větší či menší míře naopak stále nemůže vyhrabat z krize. Srovnání vychází nejhůře pro Evropskou unii, jejíž podíl klesl pod 10 % a dostal se tak na historická minima.

Podíl výroby oceli hovoří o stále narůstajícím významu Číny a naopak úpadku Evropy ve světové ekonomice. Zatímco čínská ekonomika by letos měla růst tempem blížícím se odmiprocentní hladině, HDP eurozóny bude podle odhadů letos klesat o 0,4 %.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Tagy Čína ocel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.