Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Čína může být za 11 let největší ekonomikou, míní odborníci

Investice 26.12.2014 | 21:00 0 Komentářů

Aktualizovaný žebříček největších světových ekonomik zveřejnil britský hospodářský institut CEBR.

Čína může být za 11 let největší ekonomikou, míní odborníci

Londýn – Čína by mohla vystřídat Spojené státy na pozici největší ekonomiky světa už v roce 2025, což je o tři roky dříve, než se dosud odhadovalo. Vyplývá to z propočtů britského hospodářského institutu CEBR.

Studie také předpovídá, že britská ekonomika letos patrně předstihla Francii a stala se pátou největší na světě. Rozdíl ve výkonech obou ekonomik je ale příliš malý a zůstává v rámci statistické chyby, uvedlo středisko v dnes zveřejněné výroční zprávě.

Německo i Rusko v žebříčku klesnou

Německá ekonomika, která byla řadu let třetí největší na světě, naopak podle zprávy ustoupí. Experti předpokládají, že v roce 2030 Německo klesne v tabulce největší ekonomik světa až na sedmou příčku. Hlavní příčinou bude úbytek obyvatelstva a také očekávané oslabování jednotné evropské měny euro.

Británie by tak německou ekonomiku předstihla poprvé od roku 1954 – tehdy se ale počítalo jen s výkonem ekonomiky někdejšího Západního Německa.

Pro Rusko experti předpovídají, že velikost jeho ekonomiky letos klesne na desátou příčku, zatímco loni byla osmá největší. Ruskou ekonomiku stlačují nízké ceny ropy a zřejmě i nadále slabý rubl. Kolem desátého místa by se měla ruská ekonomika pohybovat až do roku 2030.

Nezadržitelně naopak vypadá vzestup Indie, jejíž ekonomika by měla tu britskou předstihnout už za čtyři roky. Do roku 2024 se Indie stane třetí největší ekonomikou na světě, předvídají experti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.